0.3 C
AcasăSportRomânia U19 a câștigat cu Letonia l Chirițoiu, titular

România U19 a câștigat cu Letonia l Chirițoiu, titular

Tricolorii au reușit prima victorie de la mini-turneul de calificare U19, care are loc la Manavgat, în Turcia. România a învins-o, ieri, pe Letonia, cu scor 1-0. Golul victoriei tricolorilor a fost marcat de Ștefan Bodișteanu, în minutul 43. Mijlocașul a reușit să aducă victoria României după o fază proprie și o execuție bună. Înainte cu 2 minute, Bodișteanu ratase și un penalty. Un alt tricolor important al meciului a fost Alexandru Borbei, care a reușit să apere două lovituri de la 11 metri și astfel, partida s-a terminat cu scorul 1-0. Selecționerul Adrian Văsîi a convocat pentru acest mini-turneu trei jucători brașoveni: Andreas Chirițoiu (Unirea Constanța), Cătălin Burnete (Lecce | Italia) și Sergiu Pîrvulescu (ACS Petrolul 52). Doar Chirițoiu a fost titular în meciul cu Lituania. Următoarele două jocuri ale tricolorilor U 19 sunt cu San Marino (sâmbătă) și Turcia (16 noiembrie). Câștigătoarele celor 13 grupe, ocupantele locurilor secunde și cea mai bună echipă de pe locul al treilea se vor califica la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European. Turneul final la care participă 8 selecționate va avea loc în iulie-august 2022 în Slovacia.