19.7 C
AcasăSportRoland Garros 2022. Victorie cu emoţii pentru Simona Halep în meciul Nastasja...

Roland Garros 2022. Victorie cu emoţii pentru Simona Halep în meciul Nastasja Shunk

Simona Halep (30 de ani, 19 WTA) s-a calificat în turul secund la Roland Garros, după victoria în trei seturi, 6-4, 1-6, 6-1 împotriva nemțoaicei Nastasja Schunk (18 ani, 167 WTA). Simona a avut un meci dificil cu nemtoaica întrată pe tablou din postura de lucky-loser. Schunk a condus cu 3-0 în primul set, dar Simona a revenit si s-a impus cu 6-4. Setul secund a fost dominat clar de Nastasja Schunk, care a trimis meciul în decisiv după 6-1. În setul decisiv, Simona s-a impus categoric, scor 6-1 și merge în turul doi la Roland Garros unde o va întâlni pe Qinwen Zheng (19 ani, 74 WTA).