10.8 C
AcasăSportLiga 3, etapa a 4-a: ACS SR Brașov. Victoria lui Căucă...

Liga 3, etapa a 4-a: ACS SR Brașov. Victoria lui Căucă la Blejoi

Autor: Adi MARICA

l Elevii lui Ioan Naghi și Robert Elek au obținut prima victorie a sezonului, 2-1 la Blejoi
l Eroul meciului a fost portarul Bogdan Căucă

ACS SR Brașov a găsit calea spre victorie la Blejoi. Sezonul trecut, brașovenii se impunea cu 4-1 pe terenul prahovenilor și făceau un pas mare către barajul de promovare. Atunci, Elek și compania au dominat autoritar jocul câștigat de o manieră categorică.

Căucă, imperial

Sâmbătă, meciul a avut alte coordonate, cu prahovenii la timonă, însă Căucă a prins o zi de senzație și i-a exasperat pe cei de la Blejoi cu paradele sale. Brașovenii au deschis scorul prin Godri în minutul 24, dar gazdele au revenit prin golul lui Enache, după un șut deviat (30). În partea secundă, Sergiu Șerban i-a adus din nou în avantaj pe brașoveni cu golul marcat în minutul 55.

În 10 din minutul 64!

Finalul a fost dramatic. Avarvare a fost eliminat în minutul 64, dar brașovenii au rezistat asediului gazdelor și au obținut prima victorie a sezonului. „Sunt bucuros pentru băieți, au înțeles că fără spirit de sacrificiu nu se poate. Știam ce ne așteaptă la Blejoi, dar băieții au reacționat pozitiv la tot ce am lucrat la antrenamente și au înțeles că trebuie să își schimbe atitudinea! Încercam să cream un grup, să închegăm o echipă, avem mulți tineri care trebuie sa demonstreze meci de meci că își doresc sa ajungă mai sus! Îi felicit din toată inima și sper să intrăm pe o pantă ascendentă de acum încolo!”, a spus Robert Elek. Etapa viitoare, SR Brașov va juca sâmbătă, pe Tineretului, cu ACS Kids Tâmpa Brașov.

Liga 3, etapa 4, rezultate

AFC Odorheiu Secuiesc – Sepsi OSK II 2-0,
FC Pucioasa – KSE Tg. Secuiesc 2-1,
Cetate Râșnov – FC Hermannstadt II 1-0,
ACS Kids Tâmpa Brașov – CSO Plopeni 0-0,
CS Blejoi – ACS SR Brașov 1-2.
Clasament: 1. FC Pucioasa 7p (3j), 2. KSE Tg. Secuiesc 7p, 3. Sepsi OSK II 7p, 4. FC Hermannstadt II 7p…7. ACS SR Brașov 4p…9. Cetate Râșnov 4p, 10. Kids Tâmpa 2p.

CS Blejoi – ACS SR Brașov 1-2 (1-1)

Au marcat: R. Enache 30 / A.Godri 24, S. Șerban 55
ACS SR Brașov: Căucă – Avarvare, Godri, Dragomir (65 Kovacs), Mitu –, Vl. Olteanu, Burlacu, Iordache, Negotei – S. Șerban (60 Păduraru), Cenk (89 Vasiloi).
Antrenor: Robert Elek
Cartonaș roșu: Avarvare 64