12.4 C
AcasăSportÎnfrângere drastică în fața Coreei de Sud

Înfrângere drastică în fața Coreei de Sud

După victoria mai degrabă întâmplătoare cu Honduras, din primul meci al grupei B, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, România a avut o prestaţie proastă cu Coreea de Sud, în faţa căreia a pierdut la scor, 0-4.
Asiaticii au deschis scorul în minutul 27, când Marius Marin a trimis mingea în propria poartă. Singura şansă din prima repriză pentru tricolori a fost în minutul 34, la o lovitură indirectă din 6 metri. În prelungirile primei reprize, trupa lui Mirel Rădoi a rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Ion Gheorghe.
După o oră de joc, scorul s-a făcut 2-0, după un şut al lui Lee, deviat de Vali Gheorghe.
În minutul 83, rezerva Ricardo Grigore a provocat un penalty, iar Lee Kangin l-a transformat pentru 3-0, același jucător a închizând tabela la 4-0 în minutul 90.
„Tricolorii” au ajuns pe ultima poziție în grupă, din cauza golaverajului, chiar dacă sunt la egalitate de puncte cu celelalte echipe. În schimb, o victorie în ultima etapă a grupelor, cu Noua Zeelandă (joi), ar asigura României calificarea în fazele eliminatorii indiferent de rezultatul meciului dintre Honduras și Coreea de Sud.