AcasăSportCraiova lui Mutu, aproape de o supriză pe terenul campioanei

Craiova lui Mutu, aproape de o supriză pe terenul campioanei

Autor: George ANDREI

l CFR Cluj – FC U 1948 3-2 (2-2)

Campioana CFR Cluj a învins-o destul de greu pe nou-promovata FC U Craiova 1948, cu scorul de 3-2 (2-2), vineri seara, pe teren propriu, într-un meci din prima etapă a Ligii I de fotbal.
CFR, la al patrulea meci oficial în noul sezon (Supercupa României şi două în preliminariile Ligii Campionilor), a reuşit să înscrie două goluri în primul sfert de oră, prin Ciprian Deac (10) şi belgianul Anas Tahiri (12), la primul său meci oficial pentru ardeleni. Surprinzător, echipa antrenată de Adrian Mutu, la primul său meci în Liga I după promovare, a izbutit egalarea, în urma golurilor înscrise de argentinianul Juan Francisco Bauza (22), al cărui şut a fost deviat de Denis Ciobotariu, şi de William Baeten (33).
Echipa din Gruia, care a dominat autoritar repriza secundă, a reuşit să se impună prin golul marcat de Claudiu Petrila (75).

Gazdele puteau primi un penalty în min. 62, la un duel între Radu Negru (FCU) şi Mario Camora (CFR).
FC Botoşani – FCSB 0-0, a fost primul meci din noul campionat, alte partide din prima rundă fiind Gaz Metan Mediaș – CS Mioveni 1-0, CS Universitatea Craiova – FC Argeș 1-0, UTA Arad – Farul Constanța 0-0.
Rapid București – Chindia Târgoviște s-a jucat duminică seară și s-a terminat după închiderea ediției noastre, iar Dinamo București – FC Voluntari este programat luni, de la ora 20.30.
Noul atacant al lui Sepsi, primul gol al noului sezon din Liga I
La Sfântu Gheorghe, Sepsi a învins-o pe Academica Clinceni cu scorul de 2-0 (0-0), tot vineri. Slovenul Rajko Rep (foto dreapta) a marcat primul gol al ediţiei 2021-2022 al Ligii I, în min. 56, din lovitură liberă de la circa 17 metri. Rep a înscris la zece minute după intrarea sa pe gazon.
Bogdan Mitrea a înscris al doilea gol al gazdelor, în min. 84, cu un şut de la circa 22 de metri, la care portarul Aurelian Păun a scăpat mingea în plasă.
Sepsi OSK a avut şi o bară, în min. 70, la un şut la lui Rep.