0.8 C
AcasăSport„Squadra azzurra”, regina Europei

„Squadra azzurra”, regina Europei

Autor: George ANDREI

Italia a învins Anglia la loviturile de departajare, 3-2 după 1-1 la finalul celor 120 de minute joc, și a câștigat Campionatul European.
Anglia a început perfect partida de pe stadionul „Wembley” și a reușit să deschidă scorul după doar două minute, prin Luke Shaw, care a înscris cel mai rapid gol din istoria finalelor de Campionat European. După marcarea golului, Anglia a continuat pe toată durata primei reprize să controleze partida, dar și să se apere compact, fără să-i permită Italiei să își creeze șanse importante la poarta lui Jordan Pickford. Partea a doua a avut, însă, o desfășurare diametral opusă. Italia a început în atac repriza și a amenințat poarta lui Jordan Pickford de două ori prin Lorenzo Insigne, în minutele 50 și 53. În minutul 64, a venit și momentul Angliei să riposteze, prin John Stones, care a trimis periculos cu capul, însă peste poartă.
La trei minute de la șansa Angliei, Italia a reuști să restabilească egalitatea, prin Leonardo Bonucci, care a trimis în poartă un balon ricoșat din bară după execuția lui Marco Verratti. Italia a avut chiar șansa de a prelua conducerea în minutul 74, dar Domenico Berardi a ratat din poziție bună și meciul a ajuns în prelungiri.
În prima parte a prelungirilor, singura șansă mare de gol a aparținut Italiei, în minutul 103, când Jordan Pickford a ieșit inspirat și a respins centrarea excelentă a lui Emerson. Din devierea portarului englez, balonul a ajuns la Andrea Belotti, care a șutat pe lângă poartă.
Nici în repriza a doua a prelungirilor nu s-a putut face diferența între cele două echipe, astfel că s-a trecut la loviturile de departajare.
Domenico Berardi a transformat primul, iar Harry Kane a egalat imediat pentru Anglia. Andrea Belotti a ratat a treia lovitură de departajare și Harry Maguire a încheiat a doua serie cu gol și a adus Anglia în avantaj. Italia a înscris prin Leonardo Bonucci, în timp ce Marcus Rashford a ratat și egalitatea a fost din nou stabilită.
În a patra serie, Federico Bernardeschi a transformat sigur și Gianluigi Donnarumma a apărat execuția lui Jadon Sancho. Jorginho a fost desemnat al cincilea executant al Italiei, iar golul său ar fi trimis trofeul la Roma, dar fotbalistul lui Chelsea a ratată. Eroare lui Jorginho a fost corectată imediat de Gianluigi Donnarumma, care a reușit să pareze și execuția lui Bukayo Saka și Italia a câștigat, pentru a doua oară în istorie Campionatul European. Primul trofeu continental obținut de „squadra azzurra” a fost la ediția din 1968, astfel că performanța a fost repetată după 53 de ani.