6.7 C
AcasăSportAnglia – România 1-0. Tricolorii lui Rădoi au făcut un meci bun...

Anglia – România 1-0. Tricolorii lui Rădoi au făcut un meci bun la Middlesbrough

Anglia a învins România, scor 1-0, într-un meci amical disputat la Middlesbrough. Marcus Rashford a marcat singurul gol al partidei, în minutul 68, după un penalty acordat în urma faultului debutantului Tiberiu Căpuşă. Englezii au mai avut un penalty în minutul 78, atunci când Niță a reușit să apere șutul lui Jordan Henderson. “Mi-am făcut treaba şi nimic mai mult. Am avut multe ocazii, dar nu am reuşit să înscriem. Suntem fericiţi pentru jocul pe care l-am făcut şi puteam face un meci şi mai bun dacă înscriam în prima repriză prin Sorescu. Să luăm lucrurile pozitive de la acest meci şi asă fim mai buni. Să nu ne gândim la lucrurile negative”, a spus Florin Niţă la ProX. Naționala României a ajuns la patru înfrângeri consecutive: Anglia (0-1), Georgia (1-2), Germania (0-1) și Armenia (2-3).

Anglia – România 1-0
A marcat: Rashford 68-pen

Anglia: Johnstone – Godfrey, White, Mings, Shaw (Trippier ’75) – Grealish, Phillips (Henderson ’46), Ward-Prowse (Rice ’65) – Rashford (Lingard ’75), Calvert-Lewin (Watkins ’82), Sancho (Bellingham ’66). Selecţioner: Gareth Southgate;

România: Niţă – Sorescu (T. Căpuţă ’66), Chiricheş, Nedelcearu (A. Rus ’84), Camora – Cicâldău (Budescu ’80), P. Marin, Stanciu – Păun (Băluţă ’80), Alibec (I. Hagi ’66), A. Ivan. Selecţioner: Mirel Rădoi.