8 C
AcasăSportHandbalistele de la Corona Brașov – vicecampioane naționale la junioare 3

Handbalistele de la Corona Brașov – vicecampioane naționale la junioare 3

S-a încheiat turneul final rezervat junioarelor 3, iar Corona Brașov a obținut titlul de vicecampioană națională. Junioarele 3 de la Corona Brașov, antrenate de Mihaela Adam și Eugen Ciulei, au terminat pe locul secund în grupa 2 a turneului final, competiție care s-a desfășurat în Sala Polivalentă din Reșița. În semifinale, brașovencele au trecut de CSM București, scor 24-21, iar în finala de astăzi, Corona a pierdut în fața celor de la CSS 6 București, scor 28-40. Portarul Coronei, Ana Totoescu, a câştigat titlul de cel mai bun portar al turneului. CSS 6 București, echipă antrenată de Ileana Morari, este noua campioana la junioare 3, iar CSM București a obținut bronzul, câștigând finala mică împotriva celor de la CSS Bacău. Antrenoarea Mihaela Adam a declarat că este mândră de această generație de handbaliste. „Îmi este foarte greu să exprim ceea ce am simțit şi ce simt când văd echipa cu aceste medalii la gât. Știam că ne dorim cu toții turneul final, pentru a duce mai departe tradiția Coronei care e nelipsită de la turnee finale și se bate mereu la medalii, dar am avut mereu teama că pauzele lungi vor afecta jocul nostru. Este o generaţie tare frumoasă cu fete talentate şi mă bucur enorm că au demonstrat că au potenţial fantastic. Sunt mândră de ele şi le mulţumesc din suflet fetelor pentru această medalie, părinţilor, dar şi colegilor antrenori care au fost lângă mine şi cu care am lucrat foarte bine”, a spus antrenoarea junioarelor 3 de la Corona, care pe lângă Eugen Ciulei care se ocupă de portari, i-a avut alături şi pe Adrian Băluţ şi Alina Teslăraşu, antrenor coordonator.

Lotul Coronei la junioare 3:
portari – Ana Totoescu, Ioana Pavăl, Beatrice Tunaru.
jucătoare: Denisa Aron, Andreea Scarlat, Daria Aldea, Andreea Fejer, Denisa Răşcanu, Bianca Braşoveanu, Larisa Stan, Alexia Şerban, Mălina Avădanei, Bianca Mocanu, Antonia Mosor, Hannelore Dumitru, Denisa Lache, Maia Andrei, Raisa Sala.
Antrenori: Mihaela Adam, Adrian Băluţ, Eugen Ciulei (antrenor cu portarii). Antrenor coordonator: Alina Teslăraşu.