10.3 C
AcasăSportBrașoveanca Emma Zach (16 ani), locul doi în proba de 200...

Brașoveanca Emma Zach (16 ani), locul doi în proba de 200 m la Naționalele de atletism seniori!

Autor: Adi MARICA

Brașoveanca Emma Zach (16 ani) s-a clasat pe locul doi în proba de 200 m în prima etapă a Campionatului Naţional de atletism pentru seniori, competiție care a avut la finalul săptămânii trecute pe Stadionul ”Nicolae Dobrin’’ din Piteşti. Proba a fost câștigată de marea favorită, Marina Andreea Baboi, de la SCM Gloria Buzău, cu timpul de 24.13.Emma Zach (LPS Braşov) s-a clasat pe doi cu timpul de 24.94, iar podiumul a fost completat de
Rebeca Daria Ciocan (CSM Galaţi) cu timpul de 25.00.

„Rezultat fabulos“

Emma Zach a început să practice atletismul în 2011 la LPS Brașov sub îndrumarea antrenoarei Georgeta Nazarie. „Este un rezultat fabulos obținut de la Emma la Pitești“, a spus antrenoarea Georgeta Nazarie. Tot la Pitești, brașoveanul Raul Pruteanu (17 ani) de la LPS Brașov, revenit după o accidentare, s-a clasat pe locul 5 la săritura în lungime cu 7.00 m. O altă sportivă de la LPS Brașov, Diana Cozma (16 ani) s-a clasat pe locul 3 în proba de 2000 m obstacole la juniori 2.