8.9 C
Braşov
AcasăStiri BrasovPrima Academie Hotel din țară va funcționa în Poiana Brașov

Prima Academie Hotel din țară va funcționa în Poiana Brașov

Prima academie de învățământ vocațional în ospitalitate, licențiată de către prestigioasa École hôtelière de Lausanne (EHL), a fost lansată oficial astăzi la Brașov. Aceasta academie hotel va funcționa, începând cu luna iulie, în Poiana Brașov, unde grupul educațional elvețian Winsedswiss Education Group (WEG) a preluat în management hotelul Casa Viorel, care va funcționa atât ca academie, cât și ca hotel sub un nou brand și anume hotel ohma by winsedswiss.
,,Deschiderea unei academii în ospitalitate de un asemenea nivel la Brașov înseamnă o creștere semnificativă a calității serviciilor în domeniul turistic, unul dintre sectoarele importate ale economiei orașului nostru. Dacă luăm ultima raportare făcută de Institutul Național de Statistică, Brașovul conduce detașat în topul turismului din România, depășind chiar și Bucureștiul, ceea ce spune mult despre interesul pe care turiștii îl au pentru orașul nostru și, implicit, despre importanța pe care turismul o are pentru dezvoltarea Brașovului. Nivelul serviciilor pe care sectorul HoReCa îl oferă contribuie semnificativ la nivelul de satisfacție al celor care ne vizitează orașul. Sper ca odată cu deschiderea acestei academii de învățământ vocațional în ospitalitate, licențiată École hôtelière de Lausanne (EHL), turismul din Brașov să ajungă la același nivel de calitate a serviciilor cu ceea ce putem găsi în orice stațiune din Elveția sau Austria, astfel încât să ne asigurăm că pe lângă creșterea numărului de turiști români, pe tot parcursul anului, să putem înregistra și o creștere a numărului de străini care ajung și se cazează în Brașov, așa cum se întâmpla la începutul anilor ‘90. Le urez succes celor de la ohma și sper ca o mare parte dintre cursanții lor să rămână și să lucreze în Brașov”, a declarat viceprimarul Brașovului Flavia Boghiu.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Cele mai populare

spot_img

COMENTARII RECENTE