3.6 C
AcasăSportVedița Colonești – ACS SR Brașov 1-1 / Liviu Nicolae după ratarea...

Vedița Colonești – ACS SR Brașov 1-1 / Liviu Nicolae după ratarea calificării în finala barajului: „Sunt mândru de băieţi, au luptat până la capăt“

Autor: Adi MARICA

l ACS SR Brașov a ratat calificarea în finala barajului pentru promovarea în Liga a 2-a după un meci de poveste la Colonești

ACS SR Brașov a ratat, sâmbătă, calificarea în finala barajului de promovare în Liga a 2-a, după un meci extrem de tensionat la Colonești, încheiat la egalitate, scor 1-1. După 0-1 la Brașov, elevii lui Liviu Nicolae au început perfect meciul de la Colonești, iar în minutul 6, Marius Savu a reușit să deschidă scorul. De aici au început problemele pentru brașoveni, iar centralul Adrian Ilyeș din București a ținut să iasă în evidență acordând o mulțime de cartonașe galbene în tabăra brașoveană. O delegare cel puțin neinspirată a CCA ținând cont că Ilyes a fost rezervă la meciul tur disputat la Brașov. Ciurea a ajuns la spital după ce a suferit o comoție cerebrală, astfel că Liviu Nicolae avea să facă prima schimbare în minutul 20 atunci când la trimis în teren pe Edi Rența. Marius Savu, cel mai bun jucător al brașovenilor în manșa tur și cel care a deschis scorul la Colonești avea să să fie eliminat pentru două galbene în minutul 31. „ Primul galben primit de Savu a fost acordat foarte ușor“, au acuzat brașovenii decizia lui Ilyes. Căucă a fost jucătorul meciului de la Colonești. Portarul brașovean a închis poarta prin câteva parade incredibile, iar la pauză elevii lui Liviu Nicolae au intrat în avantaj. În debutul părții secunde, centralul Ilyes l-a eliminat, tot pentru două galbene, și pe Răducan! Cu doi jucători eliminați, ACS SR Brașov a rezistat până în minutul 72, atunci când gazdele au reușit egalarea cu golul lui Robert Dalu. Liviu Nicolae i-a aruncat în luptă pe final și pe Elek și Moraru, ambii nerefăcuți, dar până la final nu s-a mai înscris, astfel că oltenii merg mai departe după 1-0 la Brașov și 1-1 pe teren propriu.

Liviu Nicolae: „Ştiam ce ne aşteaptă la Colonești“

La finalul jocului de la Colonești, Liviu Nicolae a spus că este mândru de jucătorii saă care au dat totul pe teren. ”Ştiam ce ne aşteaptă aici. Ştiam calitatea terenului, ştiam calitatea adversarului, dar şi arbitrajele favorabile gazdelor. Nu din cauza asta am ratat însă calificarea. Am început foarte bine, am făcut exact ceea ce am pregătit. Am reuşit să ţinem mingea în terenul lor în primele 10 minute, să căutăm spaţiul în spatele defensivei adverse. Aşa a venit şi golul. Din păcate, după minutul 15 ne-am retras, le-am dat ocazia să vină cu multe mingi, nu am reuşit să ieşim din jumătatea noastră. Asta ne-a costat. Primul cartonaş galben la Savu este dat foarte uşor. Putea să judece faza cum a făcut la una identică a adversarilor. Sunt mândru de băieţi, au luptat până în ultimul minut. Atât am putut noi să realizăm. Am demonstrat că şi cu bani puţini se pot face lucruri frumoase. Sper că cei care ochi să vadă au văzut. Deciziile sunt la ei”, a declarat antrenorul Liviu Nicolae, cel care a încasat și el un cartonaș roșu la finalul jocului pentru proteste la adresa arbitrajului.

Tribună plină la Colonești!

Dacă suprafața de joc a terenului de la Colonești este sub orice critică, la meciul de sâmbătă, oficialii clubului gazdă au lăsat accesul liber pentru spectatori, astfel că la meci au asistat sute de oameni . Asta în condițiile în care autoritățile centrale au anunțat că vor redeschide stadioanele, cu gradul de ocupare  de 25 la sută,  având acces doar cei care s-au vaccinat sau au fost testați pentru coronavirus. La Colonești se poate și altfel.

Vedița Colonești – ACS SR Brașov 1-1 (1-0 în tur)

Au marcat: Dalu 72 – Savu 6

Vedița Colonești:  Șerban – Mitrache, Pîslaru, Negoiță, Trușescu – Cincă , Mirică ( 80 Marian Mihai), Ruță (46 Mihai Gheorghe), Coman – Stancu, Dalu ( 75 Bîră)
Antrenor: Mircea Stan
ACS SR Brașov: Căucă – Godri, Marinescu, Ciurea (20 E. Rența) – Răducan, Iordache (75 Elek) , Burlacu (85 Coltofeanu), D. Sandu (75 Moraru) – Horia Popa, Cenk , Savu

Antrenor: Liviu Nicolae

Arbitri: Adrian Ilyeş (Bucureşti) -George Bogdan Duță (Bacău), Damian Antal (Bacău).
Cartonașe roșii: Savu 31, Răducan 47