18.5 C
AcasăSportACS SR Brașov – Corona 1-1: Derby brașovean cu final tensionat

ACS SR Brașov – Corona 1-1: Derby brașovean cu final tensionat

Autor: Adi MARICA

ACS SR Brașov și Corona au remizat, scor 1-1, pe „Tineretului”, în derby-ul etapei a 17-a din C5

Mult așteptatul meci dintre ACS SR Brașov și Corona s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după un joc care a avut suspans, faza litigioase, dar și nervi în final. Prudența a fost cuvântul de ordine în ambele tabere în debutul meciului. După 10 minute de acalmie, Manole a avut o șansă bună de a marca, dar a fost blocat în ultimul moment de Marinescu. Replica gazdelor a venit câteva minute mai târziu când Cenk a reluat cu capul după o centrare perfectă a lui Savu, dar Ciuperceanu a fost la post. După cele două ocazii, jocul a intrat din nou în ritmul de vacanță, asta până pe finalul primei runde. Mai întâi, Cenk Firat a speculat o gafă a portarului Ciuperceanu după un șut bun al lui Savu și a deschis scorul (43) Replica celor de la Corona a venit imediat, dar Căucă a fost salvat de bară la șutul lui Nechita (44). Și în debutul părții secunde jocul a fost unul liniștit. Elevii lui Liviu Nicolae au încercat să blocheze culoarele spre poarta lui Căucă, iar cei de la Corona nu au găsit soluții. Intrările lui Cristescu și Alin Damian aveau să aducă un plus ofensiv liderului, în timp ce stegarii l-au pierdut pe Cenk Firat, iar pe final și pe Cristi Burlacu, ambii accidentați. Cristescu a avut prima ocazie a reprizei secunde, după centrarea lui Cîrstean, dar Căucă a fost la post. Cristescu a cerut un penalti în minutul 80 pentru un henț la Moraru, iar în prelungiri, centralul a acordat un penalty Coronei, după o fază confuză, cu un duel aerian între Cristescu și Edi Rența, urmat de un presupus henț la Răducanu. Alin Damian a transformat cu siguranță penaltiul acordat și a evitat astfel prima înfrângere a liderului din acest sezon. S-a terminat 1-1, ACS SR Brașov a revenit pe locul doi ce asigură prezența la baraj, iar Corona își menține invincibilitatea din acest sezon. Remarcații meciului au fost Cenk și Savu de la gazde, respectiv Marius Burlacu și Marian Cristescu de la oaspeți. În ultima etapă a campionatului, ACS SR Brașov va juca, în deplasare, un meci de totul sau nimic cu Sepsi OSK 2, iar Corona va întâlni pe Kids Tâmpa.

Liviu Nicolae: „Băieţii au avut atitudine“

La finalul jocului, Liviu Nicolae s-a arătat mulțumit de atitudinea jucătorilor săi. „A fost un joc între două echipe bune ale seriei. Băieţii au avut atitudine. Chiar dacă am fost din nou egalați pe final de meci, trebuie să vedem partea pozitivă, am urcat din nou pe locul 2, care duce la baraj. Ne vom bucura de acest punct câştigat, iar de luni vom începe să pregătim duelul din ultima etapă cu Sepsi, pe care trebuie să îl câștigăm. Le mulțumesc tuturor celor care sunt alături de echipa noastră”, a declarat Liviu Nicolae.

Călin Moldovan: „Meciul ne ajută pentru pregătirea barajului“

De cealaltă parte, Călin Moldovan, antrenorul Coronei, consideră că echipa sa a ratat ocaziile mari ale jocului. „Pe alocuri a fost un meci cu intensitate în care noi am ratat marile ocazii. Pe teren a fost un duel sportiv între jucătorii ambelor echipe. Cred că acest meci ne va ajuta în perspectiva pregătirii barajului de promovare“, a spus Moldovan. Referitor la reacția sa după golul egalizator, atunci când antrenorul a strigat „lăsați-i să ne înjure că asta fac de doi ani“, acesta a precizat că ” a fost o reacție pentru jucătorii mei pentru că, imediat după gol, delegatul echipei gazdă a venit la banca noastră și ne-a înjurat. Le-am spus băieților încă dinaintea jocului să nu răspundă la provocări pentru că riscam cartonașe roșii și chiar accidentări“.

ACS SR Brașov – Corona Brașov 1-1 (1-0)

Au marcat: Cenk 43 / A. Damian 90+2 (pen)

ACS SR Brașov: Căucă – Răducanu, Marinescu, Ciurea, Iordache – Moraru, C. Burlacu (80 E. Rența) – H. Popa, D. Sandu, Savu (88 Coltofean) – Cenk (58 Tudorie)
Antrenor: Liviu Nicolae
Corona: Ciuperceanu – Rusu, Tălmaciu, M. Burlacu, Cîrstean – Alupoaie, Linguraru, Drăgoi (85 Nicolau) – Manole ( 69 Dumbravă), Roșu (58 A. Damian), Nechita (58 Cristescu)
Antrenor: Călin Moldovan

Nervi la final

Nervii au cedat pe final, atât pe teren, dar și în tribuna oficială. Radu Leonte, căpitanul Coronei, aflat la oficială, a cerut un fault în prelungirile jocului. Au urmat câteva dispute verbale, Marius Babeiu, fotbalistul celor de la ACS SR Brașov, aflat și el la oficială, a intervenit și a calmat spiritele, iar jocul s-a încheiat fără incidente. La meci au asistat și primarul Allen Coliban, alături de viceprimarii Flavia Boghiu și Sebastian Rusu.

Absențe majore în ambele tabere

Pentru duelul de sâmbătă, cei doi antrenori, Liviu Nicolae, respectiv Călin Moldovan s-au confruntat cu probleme de lot. La gazde, Robert Elek a primit un diagnostic crunt, ruptură musculară, astfel că sezonul este încheiat pentru atacantul brașovean. Tot din cauza problemelor medicale nu a jucat nici Denis Rența, iar Godri a fost suspendat. De apreciat efortul lui Cenk Firat, cel care a intrat nerefăcut complet. De cealaltă parte, Călin Moldovan nu a contat pe Mutu, Boția, Voicu, Leonte și Asztalos, toți cu probleme medicale, iar Dumbravă a ținut să joace pe final deși nu era refăcut după o accidentare.

Coregrafie specială

Suporterii brașoveni au pregătit pentru acest meci o coregrafie specială. Astfel, întreaga tribună a doua a stadionului Tineretului a fost  colorată în galben și negru, iar pe gard trona un banner imens cu mesajul „noi nu avem nici timp, nici loc și nu cunoaștem moarte“.