Conform DSP Brașov, rata de infectare în municipul este de 2,95 la mia de locuitori, după ce, în ultimele 24 de ore au fost identificate încă 126 de persoane bolnave. În județ au fost 174 cazuri noi și județul a ajuns la un nivel de 2.22 față de 2,04 la mie în raportarea de sâmbătă.
Până acum, în județul Brașov , 688 de persoane și-au pierdut viața în urma infectarii cu virusul Sars Cov-2. Dintre aceștia, 374 erau din municipiul Brașov.
Potrivit datelor centralizate de Direcția de Sănătate Publică (DSP) și făcute publice sâmbătă seară de către Instituția Prefectului, situația epidemiologică privind COVID-19 în județul Brașov se prezintă astfel:
■ 27.737 pacienți au fost declarați vindecați (447 în plus față de raportarea de marți, 9 februarie)
■ 307 pacienți sunt internați în spitale (cu 18 mai puțini), dintre care 16 la ATI (cu șase mai puțini)
■ 1.132 persoane cu test pozitiv se află în izolare la domiciliu (cu 22 în plus)
■ 1.612 persoane sunt în carantină la domiciliu (cu 34 mai puțini)
■ 0 persoane în carantină instituționalizată (număr nemodificat)
În cele 7 centre locale din județul Brașov de testare COVID-19 s-au prelucrat 147.033 teste, dintre care 717 teste în ziua de 12 februarie. Acestora li se adaugă testele recoltate în județul Brașov care au fost prelucrate la alte centre din țară.
UPDATE/ Crește rata de infectare Covid 19 la Brașov
Urmăriți Monitorul Expres și pe Google News
- Advertisment -