1.9 C
Braşov
AcasăSportDan Calancea, un optimist incurabil: „Hai Brașov“

Dan Calancea, un optimist incurabil: „Hai Brașov“

Autor: Adi MARICA

La dezbaterea online organizată de primarul Allen Coliban cu reprezentanții structurilor sportive din Brașov, Dan Calancea, antrenorul echipei de baschet feminin, Olimpia CSU Brașov, a ieșit în față cu o situație umilitoare cu care s-a confruntat în ultimii ani. „Au fost multe umilințe în ultimii ani de care am avut parte cu pozițiile de antrenament la Sala Sporturilor“, și-a spus oful cunoscutul tehnician care de ani de zile ține în viață baschetul la Brașov. Și are perfectă dreptate. Olimpia CSU Brașov joacă în Liga Națională de baschet feminin cu rezultate bune, dar accesul la antrenamente este unul preferențial.„Nu ar trebui sa existe tratament preferențial și ar trebui sa existe criterii de prioritizare„ ne-a spus primarul la dezbaterea online. Dacă urmează să fie așa , consider că Olimpia CSU Brașov este capabilă ca în doi, trei ani să aduca orașului nostru locul care lipsește în fotografie, un titlu național pe care la jocurile de echipă de sală Brașovul îl merită. Astăzi începem în Liga Națională un nou sezon în care siguranța sanitară va fi în detrimentul performanței sportive, un sezon în care ne prezentăm cu un lot format din 15 sportive, zece dintre ele U20, mai mult 7 dintre ele sunt brașovence, eleve de 15, 16 ani sau studente la Universitatea Transilvania. Cred că acest aspect este unic în sporturile de echipa din România. Jucătoarele noastre străine vor sublinia ca în fiecare an frumusețea orașului nostru și a oamenilor de aici în presa americană sau din alte țari. Mulțumim Consiliului Județean pentru încredere și susținere“, este postarea lui Calancea pe contul său de facebook.

În final are și un mesaj mai mult decât optimist. „Este un sezon de tranziție în încercarea de a aduce un titlu de campioană pentru BRAȘOV. HAI BRAȘOV!“. Dan Calancea are peste 25 de ani ca antrenor în baschetul brașovean, atât la masculin cât și la feminin. Deși a avut oferte tentante de a antrena, atât în țară cât și în străinătate, Calancea a rămas aici, la Brașov, în speranța că va aduce un titlu național. Astăzi, Olimpia CSU Brașov joacă la Sf. Gheorghe, cu KSE Tg. Secuiesc, în primul meci al sezonului LNBF.

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Cele mai populare

spot_img

COMENTARII RECENTE