AcasăSportAnaliza lui „Magiun“: Marin Barbu, după victoria lui Sepsi OSK 2...

Analiza lui „Magiun“: Marin Barbu, după victoria lui Sepsi OSK 2 la Brașov

Autor: Adi MARICA

l Fostul jucător și antrenor al lui FC Brașov, acum director tehnic la Sepsi OSK 2, Marin Barbu spune că „ACS SR Brașov are o echipă bună de Liga a 3-a, dar pentru promovare are nevoie de întăriri“

Sepsi OSK 2 a câștigat la Brașov, scor 2-1 în meciul cu ACS SR, după un meci slab făcut de elevii lui Liviu Nicolae.

„Au contat și absențele lui Horia Popa și Burlacu“

Directorul tehnic al covăsnenilor, Marin Barbu, nu-și arogă meritele victoriei și spune că echipa este pregătită de Kulcsar Laszlo, cel care este și antrenor secund la prima echipă. „Kuli (nr. Kulcsar Laszlo) s-a ocupat de pregătirea echipei, eu doar l-am ajutat cu sfaturi. Kuli este secundul lui Leo Grozavu la prima echipă și el conduce antrenamentele la echipa secundă pentru ca se dorește ca Sepsi II să joace în același sistem ca echipa de seniori. Chiar nu știam multe lucruri despre ACS SR Brașov pentru că nu-i văzusem la jocuri. Eu spun că în prima repriză puteam închide jocul pentru că am avut ocazii mari de a înscrie. În partea secundă jocul a fost echilibrat, cei de la Brașov au început bine, astfel că în repriza a doua putea câștiga oricine. Cred că au contat foarte mult în jocul Brașovului absențele lui Horia Popa și Burlacu. Din ce am văzut sâmbătă eu spun că ACS SR Brașov are o echipă bună de Liga a 3-a, dar pentru promovare le mai trebuie întăriri serioase. Mie mi-a plăcut că au încercat să joace, au pus mingea jos, problema este că nu au forță în atac“, spune Marin Barbu.

„Piciu“, ce fotbalist!

Fostul jucător și antrenor al Brașovului spune că îl cunoaște bine Ioan „Piciu“ Șerban pe care l-a avut elev la Juventus București în Liga a 2-a. Și pe el și pe Liviu Nicolae. „Îl cunosc bine pe Piciu , l-am avut elev la Juventus București. Păcat de talentul lui! La ce fizic are, plus că știe cu mingea, eu sunt convins că putea juca lejer în prima ligă. Acum e cam târziu, au trecut anii și peste el“, a spus Marin Barbu. ACS SR Brașov va încheia anul cu un meci pe Tineretului cu Cetate Râșnov. Partida contând pentru prima etapă a returului este programată sâmbătă, de la ora 14.00.