13.4 C
AcasăSportPrimul turneu după pauză, trofeul numărul 21: Simona Halep a câștigat Praga...

Primul turneu după pauză, trofeul numărul 21: Simona Halep a câștigat Praga Open 2020

• Halep a învins-o pe belgianca Elise Mertens cu 6-2, 7-5
Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, a câştigat, duminică, turneul de categorie WTA International de la Praga, după ce a învins-o, în finală, cu 6-2, 7-5, pe belgianca Elise Mertens, locul 23 WTA şi cap de serie numărul 3. Acesta a fost primul turneu disputat de Simona Halep din februarie, după întreruperea circuitului feminin cauzată de pandemia de coronavirus. Pentru sportiva română, succesul de la Praga Open este trofeul cu numărul 21 din carieră, al doilea în acest an, în 38 de finale jucate.
Calificarea în finală este recompensată cu un premiu de 14.000 de dolari şi cu 180 de puncte WTA. Câştigătoarea va primi 25.000 de dolari şi 280 de puncte WTA.

A lăudat organizatorii

Simona Halep i-a lăudat pe organizatorii Praga Open, precizând că s-a simţit în siguranţă la competiţia din capitala Cehiei, dar a recunoscut că s-a plictisit în cameră, unde a fost izolată pe perioada turneului, din cauza măsurilor sanitare luate în urma pandemiei de coronavirus.
„Vreau să vă mulţumesc tuturor că aţi venit astăzi să ne susţineţi. Ştiu că sunt condiţii grele şi vremuri grele, dar apreciez cu adevărat că aţi venit să ne susţineţi, azi, în finală. Știu că nu este uşor, ţinând cont de toate regulile, dar aţi reuşit să ne faceţi să ne simţim în foarte mare siguranţă, chiar dacă m-am plictisit foarte mult în cameră, zece zile. Vă mulţumesc pentru tot, a fost o săptămână grozavă. Vreau să le mulţumesc celor de la WTA şi tuturor sponsorilor, preşedintelui federaţiei, pentru că aţi făcut acest turneu posibil. După o atât de lungă pauză, a fost cu adevărat plăcut să simt din nou senzaţia de a fi pe teren. Sunt fericită că am reuşit să câştig acest turneu, am mai fost la Parga cu aproximativ 15 ani în urmă, dar nu-mi mai amintesc foarte bine cum a fost fost. Dar m-am simţit grozav şi mi-am plăcut. Deci vă mulţumesc şi sper să revin în viitor aici”, a declarat Halep, la festivitatea organizată după finală.

A trecut de Begu în semifinale

În semifinale, Halep a trecut de o altă româncă, Irina Begu, locul 82 WTA, cu scorul de 6-7 (2) şi 3-6. Cele două românce au oferit un meci cu multe greşeli în prima parte, care s-a transformat într-o încleştare în partea secundă.

Niculescu și Olaru, învinse în finala de dublu

Monica Niculescu şi Raluca Olaru, favorite 4, au pierdut, duminică, finala probei de dublu a turneului de la Praga.
Cele două românce au fost învinse de echipa cehă Lucie Hradecka/Kristyna Pliskova, cap de serie numărul 2, scor 6-2, 6-2, într-o oră şi şase minute.
Niculescu şi Olaru au obţinut pentru parcursul de la Praga 5.000 de dolari şi câte 180 de puncte WTA. Învingătoarele au obţinut 9.000 dolari şi câte 280 de puncte WTA.