-3.1 C
AcasăSportLiga 2, etapa 15. FC Brașov nu iese din criză

Liga 2, etapa 15. FC Brașov nu iese din criză

FC Brașov continuă seria neagră din Liga a 2-a. Elevii lui Călin Moldovan au pierdut și la Buzău, scor 0-1 și au ajuns la opt eșecuri consecutive. În atac, brașovenii nu au contat nici la Buzău, iar o gafă în defensivă a contribuit decisiv. Elevii lui Pustai au luat cu asalt careul lui Mutu și au fost periculoși la fazele fixe. Dominarea gazdelor s-a concretizat pe tabelă cu golul lui Paţurcă (28). Cîrstean s-a complicat inutil, Munteanu a centrat în fața porții, iar Pațurcă a îndeplinit o simplă formalitate. Buzoienii au căutat golul doi, însă nu au fost inspirați la finalizare. Doar pe final, brașovenii au încercat ceva în ofensivă, iar Vasile Constantin are meritul că a tras primul șut pe spațiul porții lui Stoian. În partea secundă, Călin Moldovan a mutat cu o dublă schimbare, Mihalcea și Azzouzi, care i-au înlocuit pe Boția și Iurcu. Pustai a răspuns cu Dumitru Rogac, iar atacantul Buzăului a oferit ratarea sezonului, lovind bara din mai puțin de un metru! Brașovenii au forțat pe final, însă fără efect, iar gazdele au avut un gol anulat pentru offside la Vârtej. S-a încheiat 1-0, Buzăul urcă pe loc de play-off, în timp ce Brașovul rămâne pe locul 16. ‘Am început meciul temători, adversarul a avut trei ocazii din faze fixe. A fost o greșeală în apărare și am pierdut. Pe finalul primei reprize am început să jucăm și noi. Repriza a doua a fost mai echilibrată, însă nu reușim să ne creăm ocazii de gol. Îmi felicit jucătorii pentru efort și atitudine . Văd pași mici, dar siguri spre mai bine’’, a spus Călin Moldovan la finalul meciului de la Buzău. FC Brașov: Mutu – Gherghe, Fustar , Cîrstean (85 H. Popa) – Drăgoi (75 Negrean), Leonte, V. Constantin, Iorga (75 Mitroi, Dumbravă – Boția (59 Mihalcea), Iurcu (59 Azzouzi).