2.6 C
AcasăSportLiga 2. U Cluj peste FC Brașov. Elevii lui Andrei Șanta...

Liga 2. U Cluj peste FC Brașov. Elevii lui Andrei Șanta au ajuns la 6 eșecuri consecutive în campionat!

FC Brașov a pierdut meciul cu U Cluj , pe Cluj Arena, cu 0-1 și a ajuns la a șasea înfrângere consecutivă în campionat. Golul victoriei clujenilor a fost marcat de Florian Haita în minutul 56.Șanta a schimbat sistemul și început cu cinci fundași, dintre care trei centrali, Gherghe, Fustar, Sabău. Intențiile brașovenilor au fost cât se poate de clare, astfel ca pe faza ofensivă au creat puțin, doar câteva suturi din afara careului prin Vasile Constantin și Iulian Roșu, iar Azzouzi și Mihalcea au irosit doua sanse bune pe contraatac. Șanta nu a încheiat pe bancă prima repriză, antrenorul brașovenilor fiind trimis în tribune pentru proteste la adresa arbitrajului (33). Clujenii au început în forță și partea secundă. Brașovenii au avut șansă, iar Fustar a scos de pe linia porții, după care Haită a deschis scorul cu un un șut la colțul lung (56). Haită, Tescan și Ribeiro puteau majora scorul, dar Mutu a fost în zi de meci. Pe contraatac, Iurcu a ratat o ocazie bună de egalare , servit ideal de Constantin. Pe final, Șanta a mutat ofensiv, renunțând la fundașul central Fustar pentru mijloacasul ofensiv Negrean. Deși au atacat, brașovenii nu au pus în pericol poarta gazdelor, însă au avut un penalty neacordat la un fault clar la Mitroi. Mai mult, în prelungiri, Mutu a fost eliminat entru un henț la marginea careului, iar Sabău a fost nevoit sa între în poartă
U Cluj revine pe locul doi, la sase lungimi în spatele liderului Petrolul, în timp ce criza Brașovului se prelungește.
Jucătorii brașoveni par, efectiv, incapabili de a juca altceva, iar ceea ce joacă este evident că nu ajunge pentru a ieși din subsolul clasamentului.

U Cluj – FC Brașov 1-0
A marcat: Haită 56
”U” Cluj: Gorcea – M. Ciobanu (Vl. Moraru 83′), D. Ispas, Gugu, Taub (Mitrea 61′) – Balgiu, Ribeiro (Dican 85′) – Nic. Pîrvulescu (Tescan 61′), Haită, Blejdea (Alarcon 85′) – Boiciuc

Antrenor: Erik Lincar

FC Brașov: Mutu: Burlacu (16 Roșu), Gherghe, Fustar (72 Negrean),Sabău, Dumbravă – Mihalcea (59 H. Popa) , Iorga (72 Mitroi), V. Constantin, Drăgoi – El Azzouzi (59 Iurcu)
Antrenor: Andrei Șanta
Eliminați: Andrei Șanta 33′ (antrenor, roșu direct), Daniel Mutu 90+1′ (roșu direct)

Stadion: Cluj Arena (Cluj-Napoca – Cluj); Arbitru: Marius Omuţ (Satu Mare); Asistenți: Casian Băla (Arad) și Ovidiu Timar (Oradea); Rezervă: Răzvan Lădar (Zalău); Observatori: Ioan Mureșan (Timişoara) și Radu Bitea (Oradea).