-1.5 C
AcasăSportLiga 2, etapa 12-a. FC Brașov - FC Hermannstadt 1-2. Sibienii...

Liga 2, etapa 12-a. FC Brașov – FC Hermannstadt 1-2. Sibienii au dat lovitura la Brașov în minutul 93!

FC Brașov a pierdut dramatic meciul cu FC Hermannstadt, scor 1-2. Sibienii au dat lovitura în prelungirile meciului cu golul lui Bejan. După un joc echibrat în startul meciului, Azzouzi a dat startul ocaziilor, dar șutul atacantului marocan a fost blocat de Muțiu (18). Imediat, pe contraatac, Vali Buhăcianu, plecat dintr-o poziție suspectă de offside, a scăpat singur cu Mutu și a înscris cu un sut la colțul lung (20). Brașovenii au reacționat, Iorga a obținut un penalti, după un duel în careu cu Bejan, transformat cu siguranță de Mihalcea (25). Până la finalul primei reprize, Mutiu a avut ceva emoții la șutul lui Sabău din lovitură liberă de la 20 de metri. La pauză, Marius Maldărășanu a mutat cu Balaure și Tomșa, sibienii au fost mai ofensivi, însă fără a-și crea ocazii la poarta lui Mutu. Petrescu i-a dat emoții portarului brașovean cu un șut de la 25 de metri. Meciul se îndrepta spre un egal echitabil, dar Bejan a dat lovitura în prelungiri, profitând de ieșirea hazardată a lui Mutu.
FC Brașov a ajuns la cinci înfrângeri consecutive în campionat și se menține pe locul 16 în Liga a 2-a. Runda viitoare, brașovenii vor juca, în deplasare, cu U Cluj.

FC Brașov: D. Mutu – Burlacu, Gherghe, Al. Sabău, Dumbravă – Mihalcea (H. Popa 63′) Drăgoi, Leonte ( Lascu 63′), Vas. Constantin- Rz. Iorga (Mitroi 81′)- El Azzouzi (Boția 81′). Antrenor: Andrei Șanta