AcasăSportFC Brașov. Joaca de-a antrenorul

FC Brașov. Joaca de-a antrenorul

Autor: Adi MARICA

l După demiterea lui Ilie Stan, Andrei Șanta a asigurat interimatul două zile, iar amicalul cu Sepsi OSK a fost pregătit de Romeo Surdu!

Cine mai înțelege ce se întâmplă la FC Brașov? Ilie Stan a fost demis la începutul săptămânii trecute, Andrei Șanta a asigurat interimatul câteva zile, iar amicalul de vineri cu Sepsi OSK a fost pregătit de Romeo Surdu! Mai sunt câteva zile până la meciul cu Petrolul, iar joaca de-a antrenorul la FC Brașov continuă.

Ilyeș l-a bătut pe Surdu!

FC Brașov a pierdut cu 1-3 amicalul cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, disputat vineri, pe terenul secund al noii baze sportive a covăsnenilor.Jocul în care interimarii Robert Ilyeș, la covăsneni, și Romeo Surdu, la brașoveni, și-au condus echipele de pe banca tehnică a fost alert, cu ocazii la ambele porți. Bărbuț a avut prima ocazie la poarta lui Mutu, dar portarul divizionarei secunde a reușit sa respingă. Replica brașovenilor a venit după un corner, dar Burlacu a trimis pe lângă. Iulian Roșu a marcat în minutul 25, dar reușita mijlocașului echipei brașovene a fost anulată pentru offside. Sepsi a deschis scorul în minutul 38, atunci când Tsvetelin Chunchukov a transformat un penalty acordat pentru un henț în careu făcut de Mitroi. În debutul părții secunde, Sepsi a controlat jocul, iar Cătălin Golofca a dus scorul la 2-0 în minutul 55.Brașovenii au redus din diferența prin reușită lui Rareș Sburlea din minutul 65.

Sburlea, gol și eliminare!

Până la final, Gârniță a fost salvat de transversală la șutul lui Aganovic, însă n-a mai putut para și în fața lui Chunchukov, care a marcat din nou din penalty, în minutul 90, după un fault în careu al lui Sburlea făcut asupra lui Andres Dumitrescu. Sburlea a primit al doilea galben și a fost eliminat la această fază. Următorul meci oficial al echipei FC Brașov are loc duminică, de la ora 12:30, pe stadionul Tineretului, cu Petrolul Ploiești, liderul clasamentului, în cadrul etapei a 10-a.

Sepsi OSK – FC Brașov 3-1 (1-0)

Au marcat: Chunchukov 38′ – penalty, 90′ – penalty, Golofca 55′/ Sburlea 65′
Sepsi OSK: Niczuly (Began 46′) – Hugo Sousa (Ninaj 60′), Tincu, Bg. Mitrea, Ștefănescu (A. Dumitrescu 46′) – Dimitrov, Aganovic, Eder Gonzales (Fofana 46′) – Bărbuț (Achahbar 46′), Chunchukov, Golofca (Bărbuț 75′)
Antrenor: Robert Ilyeș
FC Brașov (prima repriză): Mutu (C. Lungu 30′) – M. Burlacu, Gherghe, Al. Sabău, Dumbravă – Leonte, Vas. Constantin – Drăgoi, Iul. Roșu, Mitroi – Iurcu
FC Brașov ( repriza secundă): C. Lungu (Gârniță 60′) – Sburlea, Motroc, Fustar, D. Panait (Bg. Cîrstian 78′) – Rz. Iorga, Vas. Constantin (Andr. Lascu 58′) – H. Popa, Vl. Mihalcea, Negrean (M. Codrea 78′) – El Azzouzi
Antrenor: Romeo Surdu

Petrolul a pierdut amicalul cu Dinamo

Petrolul a pierdut, la limită, meciul amical pe care l-a disputat, sâmbătă, pe stadionul din „Ștefan cel Mare”, cu Dinamo București. Gazdele s-au impus cu 3-2 (1-1), după ce au „răsturnat” rezultatul în ultimele cinci minute ale jocului. Petrolul: Avram – Rus, Lică, Ma-nolache, Oprea – Chindriș, Takayuki – Constantinescu, Buia, Tudor – Ja-rovic. După pauză au mai jucat: Jercălău – Pârvulescu, Olaru, Pană, Cebotaru, Vajushi, Bratu, Măzărache, Stoica, Tucaliuc.