8 C
AcasăSportLiga 3, etapa a 5-a: ACS SR Brașov, victorie pragmatică în derbiul...

Liga 3, etapa a 5-a: ACS SR Brașov, victorie pragmatică în derbiul cu ACS Kids Tâmpa

Autor: Adi MARICA

l Elevii lui Robert Elek s-au impus cu 1-0 prin golul lui Sergiu Șerban

ACS SR Brașov a câștigat, sâmbătă, derbiul local cu ACS Kids Tâmpa Brașov, scor 1-0. Golul victoriei elevilor lui Robert Elek a fost marcat de Sergiu Șerban în minutul 39. Dacă în meciul din Cupa României disputat pe ICIM, cele două echipe au oferit un joc spectaculos, cu multe ocazii la cele două porți, acum, la meciul de pe Tineretului, s-a jucat mult mai prudent. Cu un ritm de joc scăzut, prima repriză a fost săracă în ocazii la cele două porți. Dumitraș a ieșit la rampă în minutul 28 atunci când a scăpat singur cu Bogdan Căucă, iar portarul gazdelor a avut o intervenție de efect. Golul a venit în minutul 39, Cenk a centrat perfect de pe partea stânga, iar Sergiu Șerban a reluat cu capul din șase metri. În debutul părții secunde, cei de la Kids Tâmpa au fost mai periculoși și au ratat ocazii importante prin Zota și Nechita. Stegarii au echilibrat jocul și au avut șansa desprinderii prin Păduraru și Cenk. ACS SR Brașov leagă doua victorii consecutive, în timp ce Kids Tâmpa rămâne fără victorie în acest sezon.

Elek: „Sunt mândru de acest grup“

La final, Robert Elek și-a lăudat jucătorii pentru această victorie importantă. „Sunt mândru de grupul nostru, de aceşti băieţi care au înțeles că fără sacrificiu nu se poate. Mă bucur că au realizat că au nevoie de victorii, de puncte, de meciuri bune pentru a creşte. Avem mulți copii care au talent şi noi trebuie să îi ajutăm. Sunt trei puncte importante care ne ajută să urcăm în clasament și să ne apropiem de locurile fruntașe”, a declarat antrenorul Robert Elek.

„Puteam obține mai mult“

De cealaltă parte, Ciprian Anghel spune că echipa sa suferă în continuare la finalizare. „Din păcate am pierdut un joc din care puteam obține mai mult. Am dominat în prima repriză, am avut trei ocazii clare de gol, dar nu am reușit să înscriem. Ei au făcut asta la prima lor oportunitate. În partea a doua, adversarul a fragmentat foarte mult jocul și, chiar dacă am avut câteva situații de poartă, nu am putut să marcăm. Asta este, trebuie să mergem mai departe și să încercăm în etapa viitoare să câștigăm”, a spus Anghel. Etapa viitoare, ACS SR Brașov va juca la Râșnov cu echipa locală, Cetate , iar Kids Tâmpa va juca în deplasare cu CS Blejoi.

ACS SR Brașov – ACS Kids Tâmpa Brașov 1-0 (1-0)

A marcat: Șerban (min. 39)
ACS SR Brașov: Căucă – Crihan, Godri, Negotei, Mitu – Kovacs (80 Gomboș), Burlacu, Iordache (88 Vasiloi), Vl. Olteanu – S. Șerban (67 Păduraru), Cenk
Antrenor: Robert Elek
ACS Kids Tâmpa Brașov: Alexa – Andrieș, Potecu, Mihăilă, Opra – Moldovan, Dima – D. Popa (55 Kerekes), Dumitraș ( 55 Spătaru), Zota – Nechita ( 67 Moroie).
Antrenor: Ciprian Anghel

Rezultatele etapei a 5-a din C5:

Sepsi OSK 2 – FC Pucioasa 3-1, FC Hermannstadt 2 – AFC Odorheiu Secuiesc 1-2,SR Braşov – Kids Tâmpa Braşov 1-0, KSE Târgu Secuiesc – CS Blejoi 0-4, CSO Plopeni – Olimpic Cetate Râşnov 1-1. Clasament: 1. Sepsi OSK II 10p, 2. AFC Odorheiu Secuiesc 10p, 3. FC Pucioasa 8p, 4. CS Blejoi 7p, 5. KSE Tg. Secuiesc 7p, 6. SR Brașov 7p, 8. FC Hermannstadt II 7p, 9. Cetate Râșnov 5p, 10. Kids Tâmpa 2p.