13 C
AcasăSportReacții Ilie Stan și Petruescu: Liga 2. FC Brașov rămâne ...

Reacții Ilie Stan și Petruescu: Liga 2. FC Brașov rămâne fără victorie în startul sezonului

l Elevii lui Ilie Stan au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat sâmbătă, în deplasare, cu Ripensia Timișoara și au doar 3 puncte în patru etape
l „Meritam să câștigăm“, a spus antrenorul lui FC Brașov

FC Brașov nu a obținut decât un punct pe Bega din meciul cu Ripensia Timișoara, scor 1-1. Elevii lui Ilie Stan au dorit să șteargă acel umililor 0-6 din runda trecută și au avut o prestație apreciată în jocul cu Ripensia.

Schimbări masive în primul 11

Față de meciul trecut, cel cu Unirea Slobozia, Ilie Stan a făcut cinci schimbări în primul 11. Fără Burlacu, suspendat, antrenorul Brașovului l-a titularizat în centru defensivei pe Robert Gherghe, jucător transferat zilele trecute de la Mioveni. Horia Popa, Leonte, Boția și Iurcu au fost și ei titulari, iar Anton, Negrean, Cordea și Mihalcea au fost lăsați pe bancă. Brașovenii au început mai bine, dar gazdele au dat lovitura în minutul 29 prin Golda, scăpat din marcaj de Gherghe. Iurcu putea egala, însă atacantul a avut o execuție modestă. După pauză, elevii lui Ilie Stan au reușit egalarea prin Horia Popa, care a transformat un penalty obținut tot de el (56). Pe final, Vlad Mihalcea a ratat o ocazie uriașă să aducă toate cele trei puncte la Brașov.

Petruescu: „Nu meritam mai mult“

Cosmin Petruescu, antrenorul bănățenilor, a recunoscut că echipa sa nu merita victoria. „Într-adevăr, era un meci în care ne-am dorit foarte mult să câștigăm. Genul de meci în care îți dorești, dar nu reușești mai mult. Consider că nu meritam mai mult din partida de astăzi. Este maximum ce puteam obține dacă ne raportam la modul în care s-a disputat acest joc. Chiar dacă în prima repriză am intrat cu 1-0 la pauză, după o acțiune foarte frumoasă a noastră, o acțiune lucrată la antrenamente, cu o eliberare de zonă, apariția fundașului central, o centrare în fața porții. Dar a fost prea puțin pentru a obține toate cele 3 puncte. În repriza a doua, am suferit mai mult, oaspeții au ieșit mai mult la joc, n-au avut nimic de pierdut, au reușit să egaleze. Pe final de meci, victoria putea fi tranșată și de o parte și de cealalată. Dacă am fi câștigat noi, putem spune cu mare noroc, la bara pe care am avut-o în finalul partidei. Situațiile mai clare de poartă cred că le-au aparținut oaspeților și una peste alta, este un punct pe care l-am obținut, în acest sistem ciudat de desfășurare a campionatului este bine să câștigi partidele, dar dacă nu reușești să le câștigi, important e să nu pierzi. Fiecare meci este de 6 puncte și fiecare punct își va avea importanța lui la final de campionat. Trebuie să învățăm din greșeli și să mergem mai departe”, a spus Petruescu, citat de timisplus.ro.

Mihalcea, trimis la biserică!

De cealaltă parte, Ilie Stan consideră că elevii săi meritau victoria pe „Electrică“. Antrenorul Brașovului le cere jucătorilor mai multă responsabilitate și concentrare. „În opinia mea, am pierdut 3 puncte în acest meci. Mă bucură faptul că am reușit să revenim de la 0-1, iar băieții au luptat până la final. La pauză le-am spus jucătorilor că putem câștiga. Păcat de acea ratare uriașă a lui Mihalcea. I-am zis «Du-te, bă, băiatule, la biserică!». Nu se poate cu poarta goală să ratezi în minutul 88. Nu fac un caz Mihalcea, însă este clar că este nevoie de mai multă responsabilitate și concentrare la finalizare, iar în defensivă să nu mai facem greșeli impardonabile. Fotbalul nu înseamnă numai alergare, înseamnă și inteligență, înseamnă și minte. Trebuie să avem răbdare, pentru că sunt jucători buni, care trebuie să învețe să joace sub presiune. Fotbalul fără presiune nu se poate. N-ai cum să n-ai performanță la fotbal. Atunci când știi să joci sub presiune, când poți să alergi, poți face diferența”, a spus Stan. După 4 etape, FC Brașov rămâne fără victorie, elevii lui Ilie Stan obținând 3 puncte din trei remize. Runda viitoare, brașovenii vor juca cu Unirea Dej, dar până atunci vine meciul din Cupă cu ACS SR Brașov (marți, ora 17.30).

Ripensia – FC Brașov 1-1 (1-0)

Au marcat: Golda 29 – H. Popa 56 -pen
Ripensia: I. Rus – An. Macrițchii, Țieranu, Lalic, Fridrich (57, M. Ene) – Coulibaly , V. Macrițchii (57, Vidrăsan) – R. Stoica (57, Rotea), Mitrov (57, Gladun), Piftor (80, Pădurariu) – Golda.
Antrenor: Cosmin Petruescu
FC Brașov: Lungu – Sburlea, R. Gherghe, Al. Sabău, Dumbravă -H. Popa ( 69 V. Mihalcea), Leonte, Iorga (48, Mitroi) – I. Roșu (82 Lascu), Boția (69 Codrea), Iurcu (82 Negrean)
Antrenor: Ilie Stan