5.8 C
AcasăSportFarul și Rapid au remizat în amicalul de la Brașov. Concluziile antrenorilor...

Farul și Rapid au remizat în amicalul de la Brașov. Concluziile antrenorilor Hagi și Iosif

Farul și Rapid au remizat, scor 1-1 (0-1), într-un meci amical disputat, astăzi, la Brașov, pe stadionul Tineretului. Rapidiștii au deschis scorul în minutul 6 al meciului prin Sefer, care a profitat de o gafă în apărarea constănțenilor. Bălan putea majora scorul până la pauză, dar Tordai a fost salvat de bară la șutul lui Bălan. Elevii lui Gică Hagi au început mai bine partea secundă, Ghiță a lovit bara cu o lovitură de cap. Elevii lui Gică Hagi au reușit egalarea în minutul 62, dintr-un penalty transformat de Casap și obținut de Chițu. Până la final, giuleștenii au ratat o ocazie importantă prin Raul Costin (bară), iar meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1. Meciul a fost arbitrat de o brigadă brașoveană formată din Marian Barbu-Constantin Cantemir, Claudiu Șchiopeț. La meciul de pe Tineretului au asistat și Daniel Niculae, Ciprian Marica, Ilie Stan, Romeo Surdu, Marian Ivan și Mugurel Buga. ”Contează mai puțin rezultatul, contează ca fiecare jucător să dea totul. A fost un meci frumos, amical, și nimic mai mult. Respectăm brandurile, dar pe teren vrem să câștigăm”, a spus Gică Hagi. „A fost un meci util de pregătire în care am urmărit anumite aspecte tehnico-tactice cât și parametrii fizici, au evoluat foarte mulți jucători tineri, am avut și doi jucători în probe dar per total sunt mulțumit de meci. Sefer este unul din jucătorii mei de bază și trebuie mai mult să reușească”, a declarat Mihai Iosif, antrenorul Rapidului.