8 C
AcasăSportBaraj 1, Liga 2: Corona Brașov a trecut de ACSO Filiași și...

Baraj 1, Liga 2: Corona Brașov a trecut de ACSO Filiași și va juca finala cu Vedița Colonești

Autor: Adi MARICA

l Elevii lui Călin Moldovan s-au impus cu 4-0 în returul cu ACSO Filiași și vor juca finala barajului pentru Liga 2 cu Vedița Colonești

Corona Brașov a învins ACSO Filiași, scor 4-0 (5-0, la general) și s-a calificat în finala barajului pentru Liga 2, acolo unde va întâlni pe Vedița Colonești. După o primă repriză echilibrată, oltenii au dominat autoritar startul părții secunde, dar golul lui Linguraru din minutul 71 a turnat plumb elevilor lui Mario Găman. Până la final, brașovenii s-au descătușat și au mai marcat de trei ori prin Drăgoi, Nicolau și Asztalos. Cu scorul general de 5-0, Corona, echipă antrenată de Călin Moldovan, s-a calificat în finala barajului de promovare în Liga a 2-a unde va întâlni Vedița Colonești, echipă care a eliminat pe ACS SR Brașov. „Așa cum ne așteptam și în returul de la Filiași a fost un meci echilibrat. Am ratat o ocazie mare în debutul jocului prin Roșu și am mai avut o o șansă mare să deschidem scorul tot prin Roșu. În debutul părții secunde am suferit, dar după golul lui Linguraru ne-am descătușat și am reușit să obținem o victorie categorică. A fost o dublă dificilă în care am întâlnit o echipă bună de Liga a 3-a. Nu am realizat încă nimic, am făcut doar un pas pentru finala barajului. Îi felicit pe jucători pentru calificare, dar trebuie să rămână concentrați și motivați pentru dubla cu Vedița Colonești. Vrem ca Brașovul să fie reprezentat de o echipă la Liga a 2-a“, a spus Călin Moldovan, antrenorul brașovenilor. Primul meci al barajului pentru promovarea în Liga a 2 dintre Corona și Vedița Colonești este programat sâmbătă pe terenul oltenilor.

ACSO Filiași – Corona Brașov 0-4

Au marcat: Linguraru 71, Drăgoi 76, Nicolau 82, Asztalos 89
Corona Brașov: Ciuperceanu – Rusu (85 Asztalos), Burlacu, Cîrstean, Dumbravă – Nicolau, Leonte, Alupoaie ( Linguraru 70) – Drăgoi (83 Tălmaciu), Cristescu (65 A. Damian), Roșu (46 Boția)
Antrenor: Călin Moldovan