12.4 C
AcasăSportCN de atletism U18. Atleta Emma Zach, legitimată la LPS Brașov, campioană...

CN de atletism U18. Atleta Emma Zach, legitimată la LPS Brașov, campioană națională la 400m

Brașoveanca Emma Zach a câștigat medalia de aur în proba de 400 m la Campionatul Național pentru juniori 2 (U18). Naționalele de juniori 2 au loc la București în Sala “Ioan Soter”. Sportiva legitimată la LPS Brașov a câștigat, vineri, finala cu timpul de 58, 14. Podiumul a fost completat de Ștefania Zediu (CSS Bacău-SCM Bacău)-58.44 și Claudia Costiuc (CSM Dorna) -58.61. Emma Zach a început să practice atletismul în 2011 la LPS Brașov sub îndrumarea antrenoarei Georgeta Nazarie. Săptămâna trecută, brașoveanul Raul Pruteanu (LPS Brașov) a obținut medalia de bronz la săritura în lungime la Campionatele Naționale de J1.