6.7 C
AcasăSportMeci de coșmar / Daniel Isăilă, eliminat din Cupa Președintelui: „Arbitraj...

Meci de coșmar / Daniel Isăilă, eliminat din Cupa Președintelui: „Arbitraj scandalos“

Autor: Adi MARICA

l Chiar dacă meciurile din Emiratele Arabe Unite beneficiază de VAR, antrenorul brașovean este șocat de deciziile arbitrilor
l „Nici nu știu ce să mai cred despre VAR când vezi ce decizii se iau“, spune Isăilă

Bani Yas, echipă antrenată de brașoveanul Daniel Isăilă, a fost eliminată în semifinalele Cupei Președintelui din Emiratele Arabe Unite de Al – Ahli Dubai. Cei de la Al – Ahli s-au calificat în finală după victoria cu 1-0, însă meciul a fost unul extrem tensionat, iar arbitrajul l-a scos efectiv din minți pe antrenorul brașovean. Cei de la Bani Yas au deschis scorul în minutul 34, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Apoi, în debutul părții secunde, Isăilă a fost eliminat pentru proteste la adresa arbitrajului (57), iar un minut mai târziu, echipa sa a rămas în 10 după eliminarea lui Joao Victor. Cei de la Al – Ahli au dat lovitura în minutul 73 prin golului lui Cruz, iar în minutul 89, Bani Yas a mai avut un jucător eliminat! „Vreau să uit acest meci de coșmar în care am avut un arbitraj scandalos. Am avut un gol anulat eronat pentru ofsaid deși aici este VAR, un penalty clar neacordat, plus eliminările celor doi jucători. După meci au fost dezbateri la televiziunile de aici, fazele au fost analizate îndelung, ni s-a dat dreptate, dar, din păcate, rezultatul rămâne cel din teren. Nici nu știu ce să mai cred despre VAR când vezi ce decizii se iau. Este incredibil. Șeicul nostru a venit după meci și ne-a felicitat pentru joc și spunea că pur și simplu nu înțelege ce s-a întâmplat cu arbitrajul. Asta este, ne lingem rănile și ne concentrăm pe campionat“, a spus Isăilă. În finala Cupei Președintelui din Emiratele Arabe Unite se vor întâlni Al Ahli Dubai și Al Nasr. De altfel, șefii lui Bani Yas au reacționat extrem de dur la adresa arbitrajului, prin intermediul unui comunicat de presă, postat pe siteul oficial.