12.4 C
Braşov
AcasăSportAtletism: Brașoveanca Emma Zach, locul 4 la Balcaniadă în proba de...

Atletism: Brașoveanca Emma Zach, locul 4 la Balcaniadă în proba de 4x400m ștafetă

l Sportivii români au cucerit 15 medalii la Campionatul Balcanic pentru juniori 1

România a cucerit 15 medalii (cinci de aur, patru de argint și șase de bronz) la Campionatul Balcanic de atletism în sală pentru juniori 1, competiție care a avut loc sâmbătă la Sofia (Bulgaria). În lotul României s-a aflat și brașoveanca Emma Zach (16 ani), sportivă legitimată la LPS Brașov. Emma a început să practice atletismul în 2011 la LPS Brașov sub îndrumarea prof. Georgeta Nazarie. La Sofia, brașoveanca s-a clasat pe locul 4 cu echipa României în proba de 4x400m ștafetă, iar la individual s-a clasat pe locul 8 l la 400m. „Sunt rezultate bune, mai ales că Emma este încă junioare 2“, a spus  a spus antrenoarea Georgeta Nazarie.

Rezultatele complete ale delegației României la Sofia:

MASCULIN (3 aur, 2 argint, 5 bronz): 60 m  – Beniamin Duicu – locul 1, 6,79 s; 800 m – Mark Fandly – locul 1, cu 1:54.61 min.; 400 m – Denis Simon Toma – locul 1, cu 48,19 s; 400 m – Remus Niculiță – locul 2, cu 48,97 s; 4×400 m – România (Remus Niculiță, Mihai Poponea, Mark Fandly, Denis Simon Toma) – locul 2, cu 3:19.48; 60 m – Silviu Munteanu – locul 3, cu 6,89 s; 60 m garduri – Alexandru Șendrea – locul 3, cu 8,18 s; 1.500 m – Mihai Poponea – locul 3, cu 3:56.21 min.; 3.000 m – Robert Mihai Dumitru – locul 3, cu 8:41.23 min.; Prăjină – Răzvan Doroftei – locul 3, cu 4,40 m; Greutate – Ionel Vasile – locul 4, cu 17,25 m; 3.000 m – Dragoș Luca Pop – locul 4, cu 8:41.32 min.; 60 m garduri – Robert Mihai Simion – locul 5, cu 9,16 s; Înălțime – Gheorghe Florinel Bledea – locul 5, cu 1,95 m; Triplusalt – Cristian Valentin Radu – locul 6, cu 14,66 m; 1.500 m – Laurențiu Vrabie – locul 6, cu 4:01.90 min.; Lungime – Sorin Alexandru Voinea – locul 9, cu 6,56 m;
FEMININ (2 aur, 2 argint, 1 bronz): 3.000 m – Mădălina Sîrbu – locul 1, cu 9:45.99 min; 1.500 m – Talida Sfarghiu – locul 1, cu 4:33.23 min; 60 m – Maria Mihalache – locul 2, cu 7.49 s; Prăjină – Valentina Necoară – locul 2, cu 3,60 m; 800 m – Claudia Costiuc – locul 3, cu 2:12.10 min.;
4×400 m – România (Corina Ilinoiu, Emma Zach, Claudia Costiuc, Larisa Talpiș) – locul 4, cu 3:51.78 min; Lungime – Ioana Știrbu – locul 4, cu 5,99 m; Triplusalt – Alexia Dospin – locul 4, cu 12,46 m; 60 m garduri – Daria Grigoriu – locul 5, cu 8.54 s; Greutate – Mădălina Manole – locul 5, cu 12,35 m; Înălțime – Federica Apostol – locul 5, cu 1,79 m; 3.000 m  – Cristina Rut Vasile – locul 5, cu 10:03.22 min; 60 m  – Maria Bisericescu, locul 6, cu 7.68 s; 400 m – Emma Zach – locul 8, cu 58.13 s;
400 m – Corina Ilinoiu – locul 10, cu 58.34 s.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Cele mai populare

spot_img

COMENTARII RECENTE

Blogar solidar cu boschetarul roman de pretutindeni on Primarul din Făgăraș a ”boicotat” începutul anului școlar
Cel mai titrat și apreciat Blogger european thc on Primarul Făgăraşului cere excluderea a 10 membri din Consiliul Local
Cel mai titrat și apreciat Blogger european thc on Primarul Făgăraşului cere excluderea a 10 membri din Consiliul Local
blogger most sustainable most ecologic on Ziua Limbii Române