-5.9 C
AcasăSportRomânia U21, egal cât o calificare cu Danemarca. Tricolorii lui Mutu merg...

România U21, egal cât o calificare cu Danemarca. Tricolorii lui Mutu merg la Euro 2021

România U21 a terminat la egalitate, scor 1-1 la Ploiești, cu Danemarca U21, rezultat care a asigurat calificarea la Euro 2021. Danezii au deschis scorul după un penalty acordat eronat de arbitrul Georgi Vadacikori. Centralul georgian a dat apoi o eliminare ușoară, Hausner văzând cartonaşul roşu în minutul 58. România a reușit golul egalării prin Valentin Costache, în minutul 72! Clasamentul final al Grupei 8 este următorul: Danemarca – 26 de puncte, Romania – 20, Ucraina – 16, Finlanda – 13, Irlanda de Nord – 9, Malta – 1. Este al doilea turneu final consecutiv pentru tricolorii mici, după ce în ediția de anul trecut, Ianis Hagi și compania au reușit să ajungă în semifinalele competiției!

România – Danemarca 1-1

România: Vlad – Boboc, Paşcanu, Ciobotariu, Haruţ – Moruţan, M. Marin, Olaru – I. Hagi, Costache (Carnat ’76), Măţan. Selecţioner: Adrian Mutu;

Danemarca: Christensen – Sery, Nelsson (Hausner ’53), Bech, Klitten – Laursen, Kofod Andersen, Nartey – Isaksen (Daramy ’46), Jensen (Madsen ’62), Lindstrom (Holse ’46). Selecţioner: Albert Capellas.

Cartonaş roşu: Hausner ’58

Arbitri: Georgi Vadachkoria – David Chigogidze şi Giorgi Elikaşvili – Aleko Aptsiauri (toţi din Georgia).