10.7 C
AcasăSportRelaxați pe final: Corona Brașov, doar un egal la Plopeni

Relaxați pe final: Corona Brașov, doar un egal la Plopeni

Autor: Adi MARICA

l Elevii lui Călin Moldovan au avut meciul în mână, dar au fost egalați pe final

Corona Brașov a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat sâmbătă, în deplasare, cu CSO Plopeni. Este a doua deplasare a brașovenilor în care pierd puncte pe final. Elevii lui Călin Moldovan au început bine, au marcat destul de repede prin Marius Burlacu și se părea că vor obține o victorie facilă, mai ales că Drăgoi și Roșu au mai ratat ocazii mari până la pauză. Și în partea secundă, cei de la Corona s-au jucat cu ocaziile la poarta prahovenilor, dar Boția în două rânduri și Cristescu au ratat ocaziile care puteau închide jocul. Cei de la Plopeni au compensat prin determinare și multă ambiție, iar în minutul 78 au restabilit egalitatea prin golul lui Dumitrașcu, un șut-centrare la care Mutu a fost surprins.

Călin Moldovan: „Semnal de alarmă pentru jucători“

Antrenorul Coronei, Călin Moldovan, spune că jucătorii trebuie să arate mai mult în teren. „A fost un meci în care fotbalul ne-a arătat clar că nu iartă. Am ratat patru ocazii bune de a marca și de a ne duce la 2-0, însă din păcate am primit gol foarte uşor, la o fază care nu anunța nimic, iar apoi nu am mai reușit să înscriem ca să ne întoarcem acasă cu cele trei puncte. Sper ca ceea ce s-a întâmplat în teren în repriza a doua, să fie un semnal de alarmă pentru jucători. Trebuie să fie conștienți de greșeli şi să le reparăm într-un timp cât mai scurt pentru că etapele de campionat nu s-au terminat. Dacă vrem să emitem pretenții, atunci este nevoie să arătăm mai mult în teren decât am arătat la Plopeni în partea a doua a jocului”, a spus Moldovan. Corona se menține pe primul loc în C5, iar vineri este programat derbiul sezonului cu ACS SR Brașov.

CSO Plopeni – Corona Brașov 1-1 (0-1)

Au marcat: Dumitrașcu 78 / Burlacu 17
Corona Brașov: Mutu – Rusu (90 Aszalos), Burlacu, Cîrstian, Dumbravă – Drăgoi, Leonte, Linguraru (46 Cristescu)– Argăseală (78 Olaru) , Roșu (60 Boția), Alupoaie (46 A. Damian).
Antrenor: Călin Moldovan