15.2 C
AcasăSportCiclism. Eduard Grosu, locul doi în prologul Turului României / „Sunt pe...

Ciclism. Eduard Grosu, locul doi în prologul Turului României / „Sunt pe locul 2 și nu e victorie!“

1. Rutierul german Justin Wolf (Bike Aid) a câştigat prologul Turului ciclist al României, desfăşurat marţi, la Timişoara, în timp ce zărneșteanul Eduard-Michael Grosu, component al naţionalei României, s-a clasat pe locul secund.Wolf a fost cronometrat pe cei 3,6 km cu timpul de 4 minute 33 secunde, fiind urmat de Grosu la o secundă, în timp ce pe treapta a treia a podiumului s-a clasat polonezul Szymon Krawczyk (CCC Development Team), tot la o secundă. ”A fost un start frumos, un prolog foarte tehnic. Sunt bine din punct de vedere fizic. Din păcate, în momentul startului meu cel mai bun timp era 4:39. Pe ultimii 200 de metri aveam 4:20. Nu am vrut să-mi asum foarte multe riscuri. Am fost foarte precaut la ultimul viraj și am pierdut victoria la mai puțin de o secundă. Sunt pe locul 2 și nu e victorie! Cunosc Timișoara, am mai fost aici. Este un oraș frumos. Suntem foarte bucuroși că Turul României a luat startul de aici. Aveți și o echipă de ciclism importantă în România, chiar ne bucură faptul că am plecat de aici”, a spus Eduard Grosu.Edi Grosu