16.6 C
AcasăSportLiga 2, etapa 16. Gură de oxigen. Prima victorie pentru FC Brașov...

Liga 2, etapa 16. Gură de oxigen. Prima victorie pentru FC Brașov după opt eșecuri / Azzouzi, hat – trick în meciul cu Unirea Constanţa

FC Brașov a câștigat derbiul suferinței cu Unirea Constanța, scor 4-2 ( 2-1). Brașovenii au încheiat anul cu o victorie și au reușit să un întrerupă seria neagră de opt înfrângeri consecutive in campionat. Puștii lui Leo Strizu au jucat curajos, însă cu o apărare visătoare au fost victime sigure pe Tineretului. Brașovenii au început bine jocul, au fost periculoși la fazele fixe, însă cei care au punctat pe tabelă au fost oaspeții, prin Cireșoiu cu un șut centrare din patea dreaptă deviat de Dumbravă, mingea a luat o traiectorie ciudată si l-a surprins pe Mutu. Elevii lui Călin Moldovan au avut reactie si au luat cu asalt careul oaspeților. Negrean si Azzouzi au reușit să marcheze până la pauză, iar Vasile Constantin, Mihalcea (3) și Iorga au ratat ocazii mari la poarta lui Udrea. Brașovenii au început bine si partea secundă, dar oaspeții au dat lovitura prin brașoveanul Andreas Chirițoiu, introdus inspirat la pauză de Leo Strizu. Azzouzi a reusit o dublă în doar cinci minute, suficient pentru a asigura victoria gazdelor.„Mă simt minunat. Aveam nevoie de această victorie şi sunt bucuros pentru această victorie. Am înscris de trei ori și am dat și pasa de la primul gol. Trebuie să luptăm în continuare, avem nevoie de fiecare punct. Acum trebuie să ne odihnim şi să ne mobilizăm pentru partea a doua a sezonului”, a spus la finalul meciului Zakaria El Azzouzi. „Mă bucur că a venit victoria după o perioadă lungă în care nu am reușit să strângem puncte. Băieţii au făcut un efort extraordinar. Echipa a arătat o mare putere fizică, cât şi de voinţă. Eu sper să fie un nou început şi sunt convins că vom reuşi să scoatem echipa din această situație”, a spus antrenorul Călin Moldovan. FC Brașov si-a consolidat locul 16 din Liga 2, dar pentru echipă se anunță o iarnă agitată din toate punctele de vedere ținând cont de zestrea săracă de puncte, 12 in cele 16 etape disputate.

FC Brașov – Unirea Constanța 4-2 (2-1)
Au marcat: Negrean 28, El Azzouzi 44, 55, 59 / Cireșoiu 22, Chirițoiu 52

FC Brașov: D. Mutu – M. Burlacu, Gherghe, Fustar, Dumbravă – Vasile Constantin (90 Lascu), Leonte Rz. Iorga (90 Mitroi) – Mihalcea (58 Boția), El Azzouzi (75 Iurcu), Negrean (75 Drăgoi)

Antrenor: Călin Moldovan

Unirea Constanța: Udrea – Cireșoiu, Gogor (40 Coza), Bobaru (75 Tălmaciu), Șuteu – Nicola, Șerbănescu, Lăcătuș (46 Chirițoiu), Carabela – Ad. Niță (54 Stavrositu), Rob. Tudor

Antrenor: Leonard Strizu

Liga 2, etapa 16, rezultate
Concordia Chiajna – FC Hermannstadt 0-0, Dunărea Călărași – Dacia Unirea Brăila 3-1, Unirea Slobozia – Viitorul Pandurii Tg. Jiu 2-0, CSC Șelimbăr – Poli Iaşi 0-0, FC Brașov – Unirea Constanța 4-2,
Unirea Dej – Metaloglobus București 1-0, Astra – Poli Timișoara 0-2, Steaua – FC Buzău 1-0.
Luni, ora 15.30: Ripensia Timișoara – FK Csikszereda. Marți, ora 17:00: Petrolul – U Cluj (tv)
Clasament: 1: Petrolul 39p, 2. FC Hermannstadt II 35p, 3. U Cluj 33p….16. FC Brașov 12p, 17. Unirea Constanța 8p, 18. Dunărea Călărași 7p, 19. Astra 5p, 20. Dacia Unirea Brăila 2p.