AcasăSportSub privirile lui Moldovan. FC Brașov, eșec rușinos în amicalul cu...

Sub privirile lui Moldovan. FC Brașov, eșec rușinos în amicalul cu CS U Alba Iulia

Autor: Adi MARICA

l Elevii lui Andrei Șanta nu au reușit să facă față unei echipe de Liga a 4-a!

FC Brașov (L2) s-a făcut efectiv de râs în amicalul disputat, ieri, pe Tineretului, cu CS Universitatea Alba Iulia (Liga 4 Alba), scor 3-4 (2-2)! Albaiulienii au început curajos, au condus cu 2-0, profitând de gafele defensivei brașovene. Marocanul Azzouzi a fost protagonistul unei faze hilare. Azzouzi a driblat spectaculos un adversar, a scăpat singur spre poarta oaspeților, însă atacantul adus cu surle și trâmbițe la Brașov s-a împiedicat de minge! Brașovenii au echilibrat jocul, Boția a ratat un penalty obținut tot de el, iar Azzouzi și Mihalcea au restabilit egalitatea în decurs de doar două minute (38 și 39). Surprinzător și în partea secundă oaspeții au început în forță și au marcat, rapid, de două ori! Horia Popa a lovit bara din lovitură liberă, iar oaspeții au mai ratat două bune ocazii de a majora scorul! Pe final, Iurcu a reușit să reducă din diferență cu un șut din apropiere. S-a terminat 3-4, totul sub privirile antrenorului Călin Moldovan, cel care va prelua echipa.

FC Brașov – CSU Alba Iulia 3-4 (2-2)

Au marcat: Azzouzi 38, Mihalcea 39, Iurcu 87 –  Baghiu 11, M. Domșa 14, 50,  Ad. Lăcătuș 47
FC Brașov : Gârniță ( 30 R. Gheorghe) – Drăgoi, Gherghe, Sabău, Panait – Iorga, Roșu, Vasile Constantin, Boția – Mihalcea – El Azzouzi
FC Brașov (repriza secundă) : Robert Gheorghe (60 Cezar Lungu) – Sburlea, Răducioiu, Cîrstean (72 Pandele), Panait – H. Popa, Drăgoi (72 Szabo), Negrean, Mitroi (72 Racz) – Lascu, Iurcu
Antrenor: Andrei Șanta
CSU Alba Iulia: Negrușa – Bălșan, I. Neag, R. Trif, Bucurică – S. Fulea – M. Domșa, Al. Petresc, Joldeș, Ad. Lăcătuș – Baghiu. Au mai jucat: Ad. Hăprian, Macarie, Criș, Năcreală, Bercea, Olălău, Salman Sufyan
Antrenor: Mihai Manea