-0.1 C
AcasăSportLiga 2, etapa a 10-a. FC Brașov, un nou eșec umilitor /Petrolul...

Liga 2, etapa a 10-a. FC Brașov, un nou eșec umilitor /Petrolul a defilat la Brașov

FC Brașov continuă seria slabă din campionat și a pierdut clar duelul cu Petrolul, scor 0-4, la primul meci cu Toto Șanta principal.
Petrolul a dominat startul jocului, iar golul a venit după o faza fixă. Corner Tucaliuc, iar Jarovic i-a luat fața lui Mutu și a înscris cu o lovitură de cap din șase metri. Constantinescu a ratat șansa să majoreze scorul, după care elevii lui Andrei Șanta au prins curaj. Negrean a ratat ocazia primei reprize, după o centrate a lui Dumbravă, dar Avram a avut reacție. Până la final, Roșu și Negrean nu au găsit spațiul porții oaspeților , iar Vasile Constantin a executat lamentabil o lovitură liberă de la marginea careului. Gazarii au început mai bine partea secundă, Ticu a fost blocat de Gherghe, dar la faza imediat următoare, tot după un corner, Tucaliuc a centrat perfect, iar Cebotaru a înscris cu capul din cinci metri. Burlacu a fost eliminat pentru două galbene în minutul 58, iar gazarii au profitat imediat și au dus scorul la 3-0 prin Jarovic. Țicu a marcat pentru 4-0 din penalty acordat pentru un fault al lui Dumbravă la Mario Bratu (74).