11.6 C
AcasăSport(P) Ciclism. Trei titluri naționale pentru sportivii de la ACS Olimpic...

(P) Ciclism. Trei titluri naționale pentru sportivii de la ACS Olimpic Zărneşti

La finalul săptămânii trecute, la Sălacea (Bihor), au avut loc Campionatele Naționale de ciclism pe șosea. Rutierii de la ACS Olimpic Zărneşti au obținut 3 titluri naționale prin Șerban Luncan, campion național la contratimp la U 23 și Iuliana-Alexandra Cioclu, dublă campioană națională la fond și contratimp la categoria cadeți- feminin. La U 23, Adi Marcu s-a clasat pe locul 3.

La juniori, Tudor Ghițoc s-a clasat pe locul 5, iar la fond Marius Staicu a terminat pe locul 5. „Sunt mulțumit de rezultate, doar la juniori mă așteptam mai mult, însă cel mai bun junior al nostru, Valentin Afrăsinei, a căzut în proba de contratimp și s-a accidentat destul de grav la mâna dreaptă“, a declarat Viorel Grosu, antrenorul secției de ciclism de la ACS Olimpic Zărneşti. În această perioadă, cicliștii zărneșteni se pregătesc pentru Turul României. Din echipa națională fac parte și doi cicliști de la ACS Olimpic Zărnești, Adi Marcu și Șerban Luncan. Căpitanul echipei naționale de ciclism a României este zărneșteanul Edi Grosu, cel care tocmai a semnat cu echipa Drone Hooper.