4.6 C
AcasăSportLiga2. New FC Brașov, egal cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu, după o...

Liga2. New FC Brașov, egal cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu, după o revenire de la 0-2 / Sabău și Horia Popa, marcatorii Brașovului

Impactul cu eșalonul secund a fost unul dur pentru FC Brașov Steagul Renaște. După o repriză de coșmar în care cei de la Viitorul Pandurii au controlat jocul și au marcat de doua ori, brașovenii au revenit incredibil în partea secundă și au scos un punct gratie golurilor marcate de Sabău și Horia Popa. Brașovenii au început jocul timorați , iar gorjenii, chiar dacă au pierdut câțiva jucători de valoare în această vară, au părut mai echipa și au profitat din plin de gafele din defensiva gazdelor. Brașoveanul Mitică, cel mai bun jucător al oaspeților, a deschis scorul în minutul 16, după o degajare a portarului Moga, s-a distrat cu fundașii brașoveni și a înscris pe lângă Lungu ieșit neinspirat dintre buturi. Pe finalul primei reprize, oaspeții au dat lovitura prin Baican, după un corner executat de Dulca (44). La pauza, Ilie Stan a făcut patru schimbări, iar jocul brașovenilor as-a schimbat radical. Sabău a redus din diferența cu un șut de senzație de la circa 25 de metri direct sub transversala porții lui Moga (58), iar Horia Popa a reușit egalarea în minutul 71, după o centrare perfectă a lui Dumbravă. S-a terminat 2-2, iar etapa viitoare elevii lui Ilie Stan se vor deplasa la Brăila pentru meciul cu Dacia Unirea.