-0.3 C
AcasăSportBaraj promovare în Liga 2. Vedița Colonești- Corona Brașov / Pas mare...

Baraj promovare în Liga 2. Vedița Colonești- Corona Brașov / Pas mare spre Liga 2 / Bogdan Cîrstian și Vlad Boția, decisivi

Corona Brașov a făcut un pas mare către Liga 2, după ce a câștigat cu scorul de 2-1 (1-0), meciul tur al finalei barajului cu Vedița Colonești. Meciul a fost unul de mare luptă, cu trei goluri, două penaltiuri și două eliminări. Elevii lui Călin Moldovan au deschis scorul în minutul 25 prin Bogdan Cîrstian, după o lovitură liberă executată de Marian Cristescu. Cinci minute mai târziu, Cîrstian a suferit o accidentare, după un duel cu un adversar, cel mai probabil o fractură la mână, și a fost transportat cu Ambulanța la spital. Cîrstian a fost înlocuit cu David Tălmaciu. În partea secundă, Burlacu a fost eliminat ușor pentru două galbene (54), urmat de Robert Stancu (Vedița) și el trimis la cabine pentru două cartonașe galbene în minutul 60. Corona și-a majorat avantajul în minutul 69, atunci când Vlad Boția a transformat cu siguranță un penalti obținut de Ștefan Nicolau. ”A fost un meci cu multe evenimente, desfășurat pe un teren impropriu. Îmi felicit jucătorii pentru determinarea cu care au jucat. Astăzi, jucătorii au fost niște eroi în condițiile terenului, adversarului, dar și al arbitrajului de care nu vreau să vorbesc acum la cald. Este bine că am câștigat, dar calificarea se joacă. Nu s-a decis nimic la Colonești. Vom face tot posibilul ca în meciul retur să obținem promovarea”, a spus antrenorul Călin Moldovan. În prelungirile meciului, Robert Dalu a redus din diferență din penalty. Returul finalei barajului pentru Liga 2 dintre Corona și Vedița Colonești se va disputa sâmbăta viitoare la Brașov.