6.2 C
AcasăSport8 goluri în amicalul România - Belarus / Urmează meciurile cu Norvegia...

8 goluri în amicalul România – Belarus / Urmează meciurile cu Norvegia și Irlanda de Nord

România a învins Belarus, la Ploiești, cu scorul de 5-3 în ultimul meci amical înaintea partidelor cu Norvegia și Irlanda de Nord din Liga Națiunilor. Selecționerul Mirel Rădoi a început meciul cu multe surprize în primul 11, dar și sistem nou, 3-4-3. La pauză, tricolorii conduceau cu 4-0 prin golurile marcate de Mitrea 11, R. Marin 20, Nedelcearu 32 și Pușcaș 45. Imediat după pauză, Ionuț Nedelcearu a relizat dubla (55), după care cei din Belarus au punctat de trei ori profitând de relaxarea din tabăra României. Pentru tricolori urmează două meciuri în Liga Națiunilor: cu Norvegia, pe 15 noiembrie, de la ora 21:45, pe Arena Națională, și cu Irlanda de Nord, în deplasare, pe 18 noiembrie, de la ora 21:45.

România – Belarus 5-3
Au marcat: Bogdan Mitrea (11), Răzvan Marin (19), Ionuț Nedelcearu (31, 55), George Pușcaș (44) / Kendysh (63), Bakhar (80), Klimovich (90+2)

România: 16. Lazar – 5. Nedelcearu, 4. Mitrea, 3. Toșca (6. Cristea, 45) – 13. Mogoș (2. V. Crețu, 69), 18. Marin (Cpt.) (17. Bicfalvi, 69), 8. Nistor, 11. C. Ganea – 20. Man (23. Băluță, 57), 9. Pușcaș (7. Alibec, 57), 19. Tănase (10. Maxim, 57).
Selecționer: Mirel Rădoi

Belarus:16. Chichkan – 2. Pechenin, 4. Naumov (15. Yuzepchukh, 45), 5. Polyakov, 21. Bordachev – 9. Ebong (22. Stasevich, 62), 18. Maevski (Cpt.) (14. Yablonski, 62), 8. Khachaturyan, 10. Bakhar – 23. Kendysh, 7. Laptev (11. Skavysh, 62).
Selecționer: Mikhail Markhel