31.4 C
AcasăSportMultă încrâncenare pe „Tineretului“: Victorie pentru Corona în derbiul cu ACS...

Multă încrâncenare pe „Tineretului“: Victorie pentru Corona în derbiul cu ACS SR Brașov

Autor: Adi MARICA

l Dubla lui Iulian Drăgoi a tranșat derbiul brașovean, iar Corona se desprinde în fruntea clasamentului din C5

Mult așteptatul derbi brașovean dintre Corona și ACS SR Brașov a fost câștigat de elevii lui Călin Moldovan. A fost 2-1 cu trei goluri marcate în primele 20 de minute. Călin Moldovan a surprins cu un prim 11 în care au apărut Aszalos și Rusu în flancul drept pentru a-l bloca pe Răchișan, iar Dumbravă, sprijinit pe faza defensivă de Roșu au avut rolul de a-l bloca pe Horia Popa. În schimb, varianta cu Cristescu ca vârf nu a adus nimic notabil. De cealaltă parte, Liviu Nicolae a mizat pe trioul ofensiv consacrat: Horia Popa, Cenk, Răchișan, iar Burlacu a fost sprijinit la mijloc de Fekete și Denis Rența.

Dubla lui Drăgoi

Startul meciului a fost perfect pentru Corona, iar jucătorul care a ieșit la rampă a fost ploieșteanul Iulian Drăgoi. Mai întâi, micuțul mijlocaș a deschis scorul cu un trasor de la 25 de metri la care Căucă nu a avut replică. Mai mult, același Drăgoi a finalizat o fază pornită de la Leonte și continuată de Alupoaie. Cele două goluri încasate în doar 4 minute (14 și 17) i-au trezit pe elevii lui Liviu Nicolae, iar Cenk a deviat fericit șutul lui Mitu, asta după ce Mutu reușise să respingă reluarea lui Fekete din câțiva metri. Până la finalul primei reprize s-a jucat pe contre. Drăgoi putea realiza hat-trick-ul, dar Căucă a fost la post, după care Cenk a ratat incredibil din șase metri, singur cu Mutu! A urmat o ocazie a lui Diego Alupoaie, scăpat singur, dar șutul acestuia a trecut pe lângă poartă. La pauză, cei doi antrenori au făcut câte o modificare, Boția a intrat în locul lui Roșu, iar Denis Rența a fost înlocuit cu Iordache. Partea secundă nu a mai avut ritmul din prima repriză. Corona a blocat culoarele către poarta lui Mutu și a încercat să lovească pe contraatac, ratând și cele mai mari ocazii prin Vlad Boția și Diego Alupoaie. De partea cealaltă, stegarii au fost mai curajoși, au stat mai mult în ofensivă, însă doar Răchișan i-a mai dat ceva emoții lui Mutu. Finalul a fost tensionat, cu Rusu eliminat pentru două galbene, au fost mulți nervi și puțin fotbal. Corona s-a impus cu 2-1, o victorie care îi consolidează poziția de lider din C5.

Liviu Nicolae: „Mergem înainte“

La final, antrenorul Liviu Nicolae s-a arătat nemulțumit de lipsa de curaj a jucătorilor săi din debutul jocului.
„Am început foarte prost meciul. Cred că ne-a fost puțin teamă să jucăm. După ce am primit cele două goluri am avut mai mult curaj, am avut iniţiativa. Am pus mai multă presiune pe careul advers, au apărut şi ocaziile. Cred că dacă reuşeam să egalăm la ocazia mare a lui Cenk, altfel continua meciul. Îmi pare rău pentru toți suporterii noştri, care şi-au dorit o victorie. Mergem înainte. Mai avem două etape în acest an şi trebuie să câştigăm şase puncte pentru a rămâne acolo sus în clasament”, a spus Liviu Nicolae.

Călin Moldovan: „Nu suntem oaia neagră“

De cealaltă parte, Călin Moldovan, spune că jucătorii săi au fost motivați la maxim de „toată energia care a fost înaintea acestui meci“.„Îi felicit pe băieţi, este o victorie meritată, după un meci aşa cum am prevăzut că va fi, şi anume echilibrat, încrâncenat, un meci care a început foarte bine pentru noi, pentru că am reuşit să facem repede 2-0. Din păcate, am luat foarte repede gol după al doilea gol al nostru, dar spre meritul băieţilor am ştiut să gestionăm foarte bine jocul şi am mai avut în repriza a doua situații uriaşe de a marca şi de a ne desprinde decisiv. Este o victorie izvorâtă din toată energia care a fost înaintea acestui meci, care nu a făcut altceva decât să îi motiveze pe băieţi. Este păcat că înaintea acestui joc, s-a încercat să se manipuleze masa de suporteri braşoveni, suporteri stegari, încercând să ne facă oaia neagră a acestui oraş prin promovarea unor lucruri neadevărate şi care pot fi demontate uşor. Nu suntem oaia neagră, suntem o echipă de fotbal care a fost formată tot pentru Braşov şi pentru binele fotbalului braşovean. Este o echipă a Braşovului care funcţionează, munceşte, joacă şi care până la urmă tot pentru Braşov se luptă în teren. Tot ce ne mai trebuie este înţelepciunea de a se vedea acest lucru şi de a trage toţi, tot spre binele fotbalului din acest oraş”, a declarat Călin Moldovan. Etapa viitoare, Corona va juca pe ICIM cu ACS Kids Tâmpa Brașov, iar ACS SR Brașov va întâlni pe Sepsi OSK 2.

Corona Brașov – ACS SR Brașov 2-1

Au marcat: Drăgoi 14, 17 / Cenk 19
Corona Brașov: Mutu – Aszalos (82 Cîrstean), Tălmaciu, Burlacu, Dumbravă – Rusu, Leonte, Alupoaie – Drăgoi (65 Nicolau), Cristescu (72 A. Damian), Roșu (46 Boția)
Antrenor: Călin Moldovan
ACS SR Brașov: Căucă – Boricean (78 Răducan), E. Rența (57 Csongor), I. Șerban , Mitu – Fekete (62 Moraru), Burlacu, D. Rența (46 Iordache, 77 Păduraru) – Horia Popa, Cenk, Răchișan
Antrenor: Liviu Nicolae
Cartonaș roșu: Rusu 85