Dimensiune font:

Autor: Cătălin Dumitru, 03.07.2009
• Romeo Surdu a reușit o „dubl㓠la meciul de debut al lui Bergodi la Steaua, 3-0 cu NK Celje
• „Se simte o schimbare la Steaua“, spune fostul jucător al Brașovului
Antrenorul Cristiano Bergodi a debutat, miercuri, pe banca tehnică a FC Steaua, în meciul amical cîștigat de echipa „roș-albastră“, scor 3-0 (0-0), în compania formației din Slovenia NK Celje. Golurile echipei Steaua au fost marcate de Surdu (2) și Andrei Ionescu. Steaua a deschis scorul în minutul 48, prin atacantul Romeo Surdu, acesta reușind să marcheze după un șut din interiorul careului. Steaua a majorat scorul în minutul 51, după reușita mijlocașului Andrei Ionescu de la marginea careului. Atacantul reîntors la Steaua după ce a fost împrumutat la FC Brașov, Romeo Surdu, a marcat cel de-al treilea gol după ce a executat un penalti obținut de Mihai Onicaș. Tehnicianul Cristiano Bergodi a trimis în teren următorii jucători: Tătărușanu - Golanski, Goian, Ghionea, Marin - Szekely, Bicfalvi, Toja, Ochiroșii - B. Stancu, Kapetanos. În prima repriză, Steaua a efectuat doar o singură schimbare, Tătărușanu fiind înlocuit de Zapata în minutul 32. După pauză, echipa Stelei a fost următoarea: Zapata - Bălan, Baciu, Rada, Filip - Nicoliță, A. Ionescu, Onicaș, Ochiroșii - Surdu, Rusu. În repriza a doua au mai intrat portarul Cezar Lungu și fundașul Ducu Ninu, care l-a înlocuit pe Ochiroșii. Cristiano Bergodi e mulțumit de omul meciului cu NK Celje, Romeo Surdu. „Sînt foarte mulțumit de acest rezultat. Cu toate că nu am urmărit scorul final, sînt mulțumit că am debutat cu 3-0. Surdu a jucat foarte bine. Mai avem de pus unele lucruri. Deja am vorbit cu băieții, le-am spus ce a fost bine și ce nu, și vom pune la punct aceste lucruri“, a spus Cristiano Bergodi.

Surdu: Bergodi îmi oferă încredere“

Atacantul Stelei, Romeo Surdu, a declarat, la sfîrșitul amicalui cu NK Celje, scor 3-0, în care a marcat două goluri, că antrenorul Cristiano Bergodi, îi oferă încrederea pe care nu a avut-o în timpul mandatului lui Marius Lăcătuș. „Înainte a fost o altă situație. Domnul Bergodi îmi oferă încrederea pe care nu am avut-o înainte la Steaua. Mister o să ofere șanse egale la toți jucătorii, iar asta este cel mai bine pentru toți jucătorii. Chiar dacă nu joci astăzi, știi că vei juca mîine. Și asta este cel mai important pentru un fotbalist. Siguranța că va juca. Se simte o schimbare la Steaua. Se pare că este și liniște, ceea ce lipsea“, a spus Surdu, informează site-ul oficial al Stelei.

„Perioada petrecută la Brașov mi-a folosit“

Romeo Surdu își dorește să ajungă și la echipa naționala a României după evoluțiile de la Steaua. „Perioada petrecută la Brașov mi-a folosit, deoarece la Steaua fusesem trecut pe linie moartă. Acolo am jucat, am avut evoluții bune și am revenit acum aici. Mă simt bine și sper să joc titular și să ajung la echipa națională. Am șanse egale cu toți ceilalți atacanți să joc“, a mai spus el. Atacantul stelist consideră dificilă partida din turul al doilea preliminar al Ligii Europa, în compania formației Ujpest, pentru c㠄ungurii sînt cam răi“. „Vom avea un meci dificil cu Ujpest, fiindcă, din cîte știu, ungurii sînt cam răi. Sper să facem un meci bun la București, și să mergem calificați la Budapesta“, a precizat Surdu.

Ujpest, remiză cu Wisla

• Formația Ujpest FC, adversara Stelei în turul doi preliminar al Ligii Europa, a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul amical susținut în compania echipei Wisla Cracovia. Golul ungurilor a fost marcat de Tisza, în minutul 83. Formația ungară a evoluat în următoarea formulă: Végh (Balajcza, ’46.) - Vermes (Simek, ’76.), Vaskó, Lambulics, Pollák - Dudics, Sándor (Jucemar, ’82.), Tóth N. (Foxi, ’54.), Remili (Bori, ’54.) - Kabát, Simon A. (Tisza, ’67). Echipa Steaua va întîlni formația Ujpest în turul doi preliminar al Ligii Europa. Steaua va juca turul pe teren propriu, la 16 iulie, în timp ce returul este programat în Ungaria, la 23 iulie.