Dimensiune font:

Autor: Adi Marica, 01.02.2018
• După 0-3 cu FC Hermannstadt, brașovenii au suferit o corecție severă și în amicalul cu Petrolul
• La finalul jocului, Florin Stîngă s-a arătat total nemulțumit de atitudinea unor jucători
AS SR Brașov a dat de greu în meciurile amicale. E drept, stegarii au întîlnit în primele două jocuri echipe net superioare, FC Hermannstadt și Petrolul, astfel că din aceste meciuri brașovenii chiar au ce învăța. După eșecul de la Sibiu, 0-3 cu FC Hermannstadt, AS SR Brașov a cedat la o diferență mult mai mare, 0-5, în fața Petrolului, în meciul disputat ieri, la Cheile Grădiștei. Petrolul a fost echipa net superioară. Pe lîngă un lot mult mai valoros, cei de la Petrolul au o echipă omogenă, iar Nini Popescu, Arnăutu sau Saim au făcut diferența. La fel ca la Sibiu, Stîngă a mers pe același sistem 1-4-3-3 și se vede clar că jucătorii încă nu sînt pregătiți pentru așa ceva. Emanuel Popa a fost izolat între fundașii Petrolului, iar Vîrlan și Horia Popa nu au reușit să-l susțină, astfel că brașovenii nu și-au creat ocazii cu adevărat periculoase la poarta Petrolului. Probleme au fost și la mijlocul terenului unde ploieștenii au creat superioritate, iar în defensivă au fost lacune, în special pe flancuri. Prima repriză a meciului de la Cheile Grădiștei a fost echilibrată, cu jucătorii ambelor echipe dispuși la efort, însă cu puține realizări ofensive. Pe finalul primei reprize, ploiștenii au deschis scorul dintr-un penalti ușor acordat de centralul Alin Greavu, după un duel între Răduțoiu și Nini Opescu, transformat cu siguranță de Arnăutu. Brașovenii au contestat vehement acordarea acestui penalti, cel mai vocal fiind Andrei Șanta. Cu doar un minut înainte de acordarea penaltiului, ploieștenii au cerut penalti la un faul în careu al lui Răduțoiu asupra lui Saim.

Nini Popescu a făcut ravagii în defensiva brașoveană

La pauză, antrenorii brașoveni au făcut mai multe modificări, astfel că pe teren au apărut Strătilă, Stîngă, Poenaru, Popescu, iar pe parcurs a fost rulat tot lotul. Singurii jucători care au bifat toate cele 90 de minute au fost Raul Rusu și Andrei Poverlovici. Sorin Strătilă a fost primit excelent de cei circa 30 de suporteri brașoveni, care i-au scandat numele, semn că mijlocașul s-a împăcat cu fanii brașoveni după episoadele din trecut. Strătilă este s-a zbătut, însă fără realizări notabile. Brașovenii au început curajos repriza secundă, iar Horia Popa și Stîngă l-au încercat cu șuturi de la marginea careului pe portarul Avram. Ultimele 30 de minute a însemnat o dominare totală a ploieștenilor. Georgian Păun (65) a majorat diferența, după o pasă a lui Nini Popescu. Scorul avea să ia proporții în minutul 71, atunci cînd Nini Popescu a pătruns decis pe partea dreaptă și a finalizat, cu un șut perfect, la colțul lung. Florin Stîngă putea marca golul de onoare al brașovenilor, în minutul 85, cînd a reluat cu capul din mijlocul careului puțin peste transversală, după o lovitură liberă executată excelent de Strătilă. În ultimele minute ale jocului, Petrolul a mai punctat de două ori. Mai întîi, Cârjan (89) a plasat superb, cu capul, după o nouă centrare ideală a lui Nini Popescu, după care în de-al treilea minut al prelungirilor acesta i-a oferit o pasă decisivă și lui Lambru (90+3). AS SR Brașov va juca sîmbătă al treilea meci de pregătire al iernii, în deplasare, cu AFK Miercurea Ciuc, echipă pregătită de brașoveanul Laszlo Balint.

„Fotbalul nu este o joacă“

La finalul jocului, Florin Stîngă, era foc și pară pe cîțiva dintre jucători. „Am dorit să le dăm tuturor jucătorilor șanse egale să joace, dar se pare că unii dintre ei încă nu sînt pregătiți să joace la un nivel superior de Liga a 4-a. Avem de învățat, sîntem la început de drum, dar cu multă muncă și cu răbdare eu spun că vom reuși să depășim aceste momente. Au fost foarte multe greșeli, am cedat mult prea ușor, dureros este că ceea ce am cerut la antrenamente nu s-a respectat. Unii dintre jucători cred că fotbalul este o joacă, pentru mine nu e, astfel că vor fi pedepsiți“, a spus Florin Stîngă.

Petrolul Ploiești – AS SR Brașov 5-0 (1-0)

Au marcat: Arnăutu (36 pen.), Păun (65), N. Popescu (71), Cârjan (89), Lambru (90+3).
Petrolul: Bolboașă (46 Avram) – Olaru, Antoche, Frîncu (89 Țicu) – Saim Tudor (89 Catană), Andor (84 Ene), Chindriș (89 Nițescu), Velisar – N. Popescu, Arnăutu (60 Lambru), Păun (82 Cârjan). Antrenor: Romulus Ciobanu.
AS SR: Mutu (30 Maxim, 60 A. Popa) - Rusu, Poverlovici, R. Damian (60 Dumitraș), Radutoiu (46 Poenaru) - Vagner (62 Cocan), Țuțu (46 Popescu) Cocan (46 Stîngă)- H. Popa (60 Taras), E. Popa (80 Mirceoiu), Vîrlan (46 Strătilă)
Antrenori: Fl. Stîngă, Petre Lucian
Arbitri: Alin Greavu - Dan Ilieș, Răzvan Polexe
În lipsa unui acord scris din partea Monitorul Expres, puteți prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizați sursa și dacă inserați vizibil link-ul articolului: