Dimensiune font:

Autor: Adi Marica, 11.09.2017
• Elevii lui Petre Lucian și Andrei Șanta au pierdut primele puncte din acest sezon, după un joc slab cu Inter Tărlungeni, scor 1-1
• „Nu am putut să îi convingem pe jucători că fotbalul înseamnă trudă“, a reacționat Petre Lucian
• ACSM Codlea e noul lider, Precizia Săcele a urcat pe locul doi, iar AS „SR“ e pe 4, după Inter Cristian!
Marșul triumfal al echipei suporterilor brașoveni a fost întrerupt în etapa a 4-a de Inter Tărlungeni. Elevii lui Petre Lucian și Andrei Șanta au fost de nerecunoscut, iar în final au pierdut două puncte mari în clasament. Brașovenii nu au reușit să treacă peste euforia derbiului de la Zărnești și au crezut că meciul cu Tărlungeni e cîștigat de la cabine. Fără atitudine și cu un joc mizerabil, „stegarii“ nu au găsit spații spre poarta lui Ungureanu. A fost mult chin, multă neputință, în fața unei echipe așezate pe două linii de antrenorul Florin Dîrvăreanu. De altfel, antrenorul celor de la Tărlungeni a citit bine jocul „stegarilor“, blocînd flancurile, la Horia Popa și Vîrlan, iar Damian a avut parte de un marcaj la sînge din partea lui Stan Giani. La pauză, Petre Lucian a făcut două mutări, i-a scos pe Vârlan și Fânariu și i-a trimis în teren pe Oprea și Andrii. Golul a venit în minutul 67, atunci cînd Poenaru a centrat perfect în fața porții, iar Andrii, scăpat din marcaj, a reluat cu capul în plasă din cîțiva metri. Pe final, oaspeții au îndrăznit mai mult în atac, iar portarul Ungureanu i-a dat mari emoții lui Mutu la o lovitură liberă de la marginea careului, cînd mingea trimisă de portarul lui Inter Tărlungeni a trecut puțin pe lîngă vinclu! În prelungirile partidei, Pencea a dat lovitura și a restabilit egalitatea cu un șut de la 25 de metri, după o respingere modestă a lui Mutu din mijlocul careului. S-a terminat 1-1, primele două puncte pierdute de AS „SR“ Brașov în acest campionat, iar elevii lui Petre Lucian au cedat poziția de lider celor de la ACSM Codlea.

Petre Lucian și-a mitraliat jucătorii

La finalul jocului, antrenorul brașovenilor, Petre Lucian, era extrem de nervos pe evoluția modestă a jucătorilor săi. Petre Lucian a spus că își reproșează faptul că nu a reușit să-i capaciteze pe jucători după victoria de la Zărnești, deși a avut numeroase discuții cu aceștia pe tot parcursul săptămînii trecute. „Este un rezultat surprinzător pentru unii, pentru mine mai puțin. Știam că întîlnim o echipă cu mulți jucători care au evoluat la Viitorul Ghimbav unde au lucrat cu antrenorul Florin Dîrvăreanu. Din păcate, jucătorii nu au reușit să înțeleagă mesajul meu. Toată săptămîna le-am spus că euforia victoriei de la Zărnești trebuie să dispară, dar se pare că totul a fost inutil. Sper că vor învăța ceva din acest joc. Se pare că nu am reușit să-i aduc cu picioarele pe pămînt. Nu am putut să îi convingem că fotbalul înseamnă trudă. Mulți din ei nu înțeleg cu ce se mănîncă fotbalul! Măsuri? Probabil o să joace alții meciul următor“, a reacționat antrenorul Petre Lucian.

Dîrvăreanu, mulțumit de atitudinea jucătorilor săi

De cealaltă parte, antrenorul celor de la Inter Tărlungeni, Florin Dîrvăreanu, spune că elevii săi au trecut parțial primul test important din Liga a 4-a. „Trebuie să-i felicit pe jucătorii mei pentru efortul depus. Mai avem mult de lucru, se vede că nu avem încă relații de joc pe faza de atac. Cu timpul o să rezolvăm și această problemă. Eu le-am spus înaintea jocului că acesta este botezul lor în Liga a 4-a, pentru că pînă la acest meci am avut adversari mai slabi. Eu zic că, parțial, am trecut acest test. Nu eram supărat pe jucători nici dacă pierdeam acest joc, pentru că atitudinea lor m-a mulțumit“, declara Dîrvăreanu. Dacă înaintea jocului de la Brașov dinspre Săcele se spunea că Inter Tărlungeni se va preda pe „Tineretului“, Dîrvăreanu a fost extrem de vehement pe tema acestui subiect. „La Săcele este un individ care nu are nicio treabă cu fotbalul! Prostii! Cît sînt eu pe banca tehnică nu o să vedeți niciun meci aranjat. Dacă cineva vine și se bagă peste mine, eu plec imediat de la echipă. O să pregătesc cum trebuie și meciul cu Precizia, știu echipa lor, o să jucăm să cîștigăm“, a încheiat Dîrvăreanu.

Precizia Săcele, victorie clară cu Olimpic Zărnești

Precizia Săcele a cîștigat derbiul etapei cu Olimpic Zărnești, scor 3-1. Echipa pregătită de Mihai Stere a avut o prestație solidă în prima repriză, atunci cînd Bilivolschi și Galborcea au dus scorul la 2-0 după nici o jumătate o oră. Scorul putea fi mult mai mare pentru că zărneștenii au acuzat din plin șocul primirii celor două goluri, iar săcelenii s-au jucat cu ocaziile la poarta lui Băncilă, prin Bilivolschi, Vasilache și Ilioaia, ultimul lovind bara! La scorul de 1-0, a avut loc o fază controversată, Bilivolschi a scăpat singur cu portarul oaspeților ieșit în afara careului și mingea a fost oprită cu mîna de Băncilă, care a primit cartonașul galben. „E roșu clar! Nu se poate așa ceva!“, striga, de mama focului, celebrul Aurel Bărbuță, managerul Preciziei. După pauză, zărneștenii au ieșit mai mult la joc, dar tot săcelenii au fost cei care au înscris prin Bleambu, care a dus scorul la un neverosimil 3-0. Ciocănea a marcat golul de onoare al oaspeților, care au forțat pe final, însă fără niciun efect pe tabelă.

Pe Marșavela l-au lăsat nervii

• Un meci de juniori s-a terminat cu scandal sîmbătă, la Tărlungeni. Antrenorul echipei de juniori a celor de la AS „SR“ Brașov, Virgil Marșavela, a fost trimis în tribune de arbitrul Claudiu Șchiopeț în minutul 75 pentru proteste. La finalul jocului, deși echipa sa cîștigase cu 3-1 jocul cu Inter Tărlungeni, Marșavela a dat năvală în vestiar și i-a aplicat o palmă peste cap arbitrului care completa raportul de joc!

ACSM Codlea, noul lider

• Rezultatele și marcatorii meciurilor etapei a 4-a: Aripile Brașov - Orașul Victoria 1-0 (Ilius ’89; eliminat la oaspeți Vali Onciu în minutul 74); Precizia Săcele - Olimpic Zărnești 3-1 (Bilivolschi ’8, Galborcea ’26, Bleambu ’68 / Coicănea ’71); AS „SR“ Brașov - Inter Tărlungeni 1-1 (Andrii ’67 / Pencea ’90+3); Prietenii Rupea - Inter Cristian 2-10 (Ivan ’2, Rusu ’27 / Nazare ’33, ’83, Feraru ’38, ’51, ’58, ’75, ’77, ’88, Cențiu ’62, ’76), Avîntul Dumbrăvița - ACSM Codlea 0-2 (Tăgârț㠒63, Capverde ’78 ); ACS Steagu Roșu Brașov - Olimpic Voila 5-1 (Ivan ’20, Nagy ’52-autogol, Gruea ’58, Cârstea ’64, Cojocaru ’83 / Veconi ’88); Colțea Brașov - Cetatea Homorod 3-0 (Păduraru ’6, Lita ’36, Răileanu ’49); Voința Hurez - Carpați Berivoi 1-4 (Vechiu ’54 / Grap㠒59, Andronic ’70, ’85, Horjea ’89; Stanimir de la gazde a fost eliminat în minutul 90 pentru comportare violentă, iar Bica de la oaspeți a fost eliminat în minutul 90+1 pentru cumul de cartonașe). Clasament: 1 . ACSM Codlea 12p, 2. Precizia Săcele 10p (23-4), 3. Inter Cristian 10p (22-4), 4. AS SR Brașov 10p (16-2)... 15. Prietenii Rupea 0p (2-25), 16. Voința Hurez 0p (2-32).
În lipsa unui acord scris din partea Monitorul Expres, puteți prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizați sursa și dacă inserați vizibil link-ul articolului: