o
Publicitate
Dimensiune font:

Autor: ME, 10.07.2006
* Italienii s-au impus în fața Franței, după loviturile de departajare, cu 5-3 * La finalul prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1, rezultat stabilit în prima repriză * Trezeguet a fost cel care a ratat penaltiul decisiv * Cariera lui Zidane s-a terminat urît, francezul fiind eliminat, în minutul 110, după un gest incalificabil

A fost un meci dramatic aseară între Italia și Franța, în finala Cupei Mondiale. Francezii au deschis scorul, prin Zidane, care a transformat spectaculos un penalti, dar italienii au egalat prin Materazzi. Francezii au fost mai proaspeți, au avut inițiativa, au ratat cîteva ocazii uluitoare, dar nu s-a mai înscris, și meciul a intrat în prelungiri. În minutul 110, după ce a reușit o splendidă lovitură de cap, mingea fiind scoasă greu de Buffon, Zidane, inexplicabil, l-a lovit cu capul, golănește, pe Materazzi și a fost eliminat. Așa s-a terminat cariera lui Zidane, cu o eliminare rușinoasă. S-a ajuns la loviturile de departajare. Trezeguet a ratat a doua lovitură a francezilor, italienii le-au transformat pe toate și au devenit, pentru a patra oară, campioni mondiali.

Italia este campioana

Finala Cupei Mondiale, dintre Franța și Italia a început furtunos. În minutul 7, Malouda a intrat în careu, a căzut în urma unui duel cu Materazzi și a căzut. Arbitrul Horacio Elizondo a fluierat penalti, iar Zidane a pus mingea pe punctul cu var. Francezul a surprins toată lumea, cu o „scăriță“, mingea a lovit transversala și a căzut dincolo de linia porții. După gol, italienii s-au aruncat în atac și au forțat egalarea. După o lovitură liberă periculoasă, Pirlo (min. 17) a executat un corner, Materazzi s-a înălțat și a marcat pentru 1-1. Italienii au trecut pe lîngă 2-1, dar mingea, trimisă cu capul de Toni (min. 37), a întîlnit bara. După pauză, italienii s-au retras, iar francezii s-au aruncat în atac. Pe o contră, De Rossi a marcat, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid. În replică, Henry l-a întins pe Buffon, dar nimic nu s-a modificat pe tabela de marcaj. Și, pentru a cincea oară în istorie, o finală a Campionatului Mondial a intrat în prelungiri. Francezii au fost mai proaspeți și au ratat două ocazii imense, prin Ribery și Zidane, Buffon făcînd minuni în poartă.

A ieșit pe ușa din dos

În minutul 108, după o fază banală, Zidane și Materazzi s-au contrat. Apoi, inexplicabil, Zidane s-a întors și s-a repezit cu capul, exact ca un berbec, și l-a lovit pe italian în piept. Imediat, Buffon s-a repezit la arbitrul asistent, iar jocul a fost oprit. Arbitrul Horacio Elizondo a calmat spiritele și i-a arătat cartonașul roșu lui Zidane. Astfel, ultimul meci în națională pentru Zidane s-a terminat trist, cu o eliminare în urma unui gest incalificabil. În mod sigur, nu va mai fi Zidane cel mai bun jucător al Mondialului german.

Trezeguet i-a făcut pe italieni campioni

Cu un om mai puțin, francezii nu au cedat și i-au înghesuit pe italieni în apropierea propriului careu de 16 metri. Dominarea lor a fost sterilă, și prelungirile s-au terminat fără să se marcheze. Și, pentru a doua oară, campioana mondială s-a decis după loviturile de departajare. În 1994, Italia a pierdut, în fața Braziliei, după ce Baresi și Baggio au ratat penaltiurile. În 1998, la Paris, în sferturile de finală, Franța a eliminat Italia, tot după loviturile de departajare, atunci ratînd Di Biaggio. Aseară, italienii s-au răzbunat. Primul a fost Pirlo, care a transformat fără probleme. Wiltord a egalat, iar Materazzi a făcut 2-1. A venit rîndul lui Trezeguet. Francezul a tras cu sete, mingea a mușcat transversala și a ricoșat în fața liniei porții. Apoi, De Rossi a marcat, la fel a făcut și Abidal. Del Piero a transformat cu siguranță, fiind imitat de Sagnol, care a menținut speranțele francezilor. Ultimul a fost tînărul Grosso, care a transformat penaltiul ce a adus al patrulea titlu mondial în Italia.

Camoranesi, fără plete

• La finalul meciului, conform promisiunii făcute, Camoranesi s-a așezat pe un scăunel, iar coechipieirii săi l-au tuns. Gatuso a rămas în chiloți, pentru că șortul l-a aruncat în tribună, în timp ce Trezeguet nu-și revenea după penaltiul ratat. Chiar dacă a fost căpitanul Franței, Zidane nu a venit pe teren la festivitatea de premiere, refuzînd să părăsească vestiarul.

Recordurile lui Zidane

• Căpitanul reprezentativei Franței, Zinedine Zidane, care a deschis scorul, din penalti, în minutul 7 al meciului cu Italia, este al patrulea jucător din istorie care a marcat în două finale de Cupă Mondială. În afară de golul din finala ediției din acest an a Cupei Mondiale, Zidane a mai înregistrat două reușite la finala competiției din 1998. Singurii care au reușit anterior această peformanță sînt brazilienii Pele (1958, 1970) și Vava (1958, 1962) și germanul Paul Breitner (1974, 1982). Primi doi au cîștigat finalele în care au marcat, iar Breitner a obținut titlul în 1974, dar a pierdut în 1982. Zidane a devenit și al patrulea jucător din istorie care a înscris din penalti în finala unei ediții a Campionatului Mondial. Cei trei jucători care au marcat anterior din penalti în finale sînt olandezul Johan Neeskens (1974) și germanii Paul Breitner (1974) și Andreas Brehme (1990). În 1982, italianul Antonio Cabrini a fost primul jucător care a ratat un penalti într-o finală, însă această nereușită nu a împiedicat Italia să învingă. Căpitanul Franței, Zinedine Zidane este al 4-lea jucător din istorie, care a fost sancționat cu cartonașul roșu într-o finală de Cupă Mondială. Înaintea sa, argentinienii Pedro Monzon și Gustavo Dezotti au fost eliminați în finala Mondialului din 1990, la Roma, iar în 1998, Marcel Desailly a fost eliminat în finala Mondialului organizat în Franța.

În stil american

• Cea de-a XVIII-a ediție a Cupei Mondiale a avut, duminică, o ceremonie de închidere transformată în spectacol în stil american, pe Stadionul „Olimpic“, din Berlin, înainte de finala competiției. La ceremonia de deschidere, din 9 iunie, au fost celebrate diversitatea germană, de la folclorul bavarez la muzica rap din Berlin, și gloriile fotbalului. Spectacolul de închidere, a cărui coregrafie este semnată de americanul Doug Jack, s-a dorit a fi o sărbătoare a muzicii pop într-o atmosferă care să aducă pe întregul stadion energia și bucuria care sînt simțite în Germania de patru săptămîni. Grupul II Divo, primul boys band clasic, a cîntat în fața celor 69.000 de spectatori și 3.000 de jurnaliști prezenți în tribunele Stadionului „Olimpic“. A urmat cîntăreața columbiană Shakira, însoțită de o trupă de 400 de dansatori amatori cu vîrste cuprinse între 6 și 45 de ani. Spectacolul a fost precedat de o reprezentație a unui grup de majorete.