Dimensiune font:

Autor: » Melania GAVRILĂ » Violeta SFEATCU, 09.05.2005
* Brașovenii au pierdut cel mai important meci al sezonului și sînt la „matineu“
* Doar o minune îi mai poate salva

După ce au învins la Craiova, „stegarii“ păreau că și-au revenit și vor reuși, in-extremis, o spectaculoasă salvare de la retrogradare. Calculul era simplu: în ultimele 6 etape să acumuleze minimum 14 puncte. Primul obstacol, cel mai dificil, era FC Argeș, grupare ce are un program infernal și putea ajunge sub FC Brașov în clasament. Dar brașovenii trebuiau să se impună în fața echipei antrenate de Sorin Cîrțu. Trebuiau să joace exact ca la Craiova, în meciul cu oltenii. Dar, cum niciodată socoteala de acasă nu se potrivește cu cea de la tîrg, oamenii lui Ferenc Bajko au dat cu piciorul șansei și au pierdut cu 1-0. Astfel, piteștenii au scăpat de emoții, iar „stegarii“ și-au asigurat, în proporție de 99%, un loc la „matineu“. Doar o minune a lui Dumnezeu i-ar mai putea salva de la retrogradare. Adică, să cîștige toate meciurile rămase pînă la finalul campionatului. Matematic, șanse mai sînt. Dar, ca întotdeauna, românii stau foarte bine la partea teoretică. Doar cu practica nu se descurcă. Acum, nu mai contează cine și cum a greșit. Important este doar ca la Brașov să se înceapă construcția unei echipe adevărate, care să însemne ceva în fotbalul românesc.

Au pierdut pe mîna lor

* După un meci în care au avut două ocazii clare de gol, printre care și o bară, fotbaliștii de la FC Brașov au pierdut meciul cu FC Argeș și sînt ca și retrogradați

Era cît se poate de clar că, dacă vor să mai spere în salvarea de la retrogradare, brașovenii lui Ferenc Bajko nu aveau voie să piardă meciul cu FC Argeș. Victoria obținută în Bănie îi obliga pe brașoveni să facă un meci bun și să obțină toate cele trei puncte puse în joc. Din păcate, socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea din tîrg, ca dovadă, în teren a fost cu totul altceva iar rezultatul i-a trimis pe „stegari“ în eșalonul secund. Prima parte a meciului a fost lipsită de faze spectaculoase, poate doar intervenția lui Pesic la execuția lui Sava fiind notabilă. Sorin Cîrțu, antrenorul Argeșului, a schimbat așezarea echipei sale în teren încă din primele minute, dar fără rezultate deosebite. Brașovenii nu au reușit să aibă o posesie prelungită a mingii și să pună în pericol poarta adversă. În repriza a doua, partida s-a animat, iar ocaziile nu au întîrziat să apară. Șutul lui Tatarciuc, puțin alături (min. 56) a fost urmat de execuția lui Manole (min. 70), din nou puțin pe lîngă poarta lui Vintilă. În minutul 75, piteștenii au ratat cea mai mare ocazie de gol, balonul centrat de Baicu nefiind ajuns de Tănasă, la cîțiva centimetri de poarta goală. După numai două minute, Bodea a trimis mingea, cu capul, în transversală, iar Miclăuș (min. 81), de la 4 metri, a șutat extrem de slab. Faza care avea să schimbe soarta partidei a fost consemnată în minutul 87. Atunci, Tănasă, dintr-o fentă a scăpat de adversarul direct, Petroesc, și a șutat pe colțul scurt, lîngă bară, surprinzîndu-l și pe Pesic. A fost faza care a încheiat un meci slab și fără vlagă al brașovenilor. Cel care a „semnat“ retrogradarea în liga a doua, cu toate că, matematic, mai există șanse de salvare.
„Ne-am speriat mai mult decît trebuia“
După meci, bucurie mare în vestiarul piteștenilor, în vreme ce în partea brașoveană domnea liniștea. O liniște apăsătoare. Așadar, cum era firesc, și la conferința de presă stările celor doi antrenori erau diferite. Sorin Cîrțu a apărut liniștit, deși era așteptat în sală de către brașoveanul Ferenc Bajko. Piteșteanul a spus că este mulțumit de rezultat și că prin victoria obținută la Brașov, echipa sa s-a îndepărtat de zona retrogradării și ar putea chiar să își stabilească un alt obiectiv. „Am reușit să obținem astăzi, la Brașov, trei puncte extrem de importante. După o primă repriză nu foarte bună, în care s-au făcut multe greșeli individuale, am reușit să ne revenim. I-am certat serios deși nouă ne era bun și un egal. Se pare că asta i-a ajutat și s-a văzut și în jocul echipei. Ne-am adaptat foarte bine la ce a prezentat adversarul și tocmai din acest motiv am și modificat așezarea din teren după primele minute de joc. Sînt mulțumit că reușita aceasta ne îndepărtează clar de retrogradare și ne face să ne restabilim obiectivul, și anume o clasare în primele opt. Îmi pare rău de Brașov. Cred că astăzi ne-am speriat mai mult decît trebuia, dar pînă la urmă bine că s-a terminat cu bine pentru noi“, spunea Cîrțu.
„E clar, sîntem retrogradați...“
De cealaltă parte, în postura de antrenor care se îndreaptă cu echipa către eșalonul secund, Ferenc Bajko nu a avut foarte multe de spus: „Este regretabil că am pierdut și că nu am știut să gestionăm victoria de la Craiova. Nu am ce să le reproșez băieților, care au luptat așa cum au putut. Mi-a fost teamă, pentru că presiunea era foarte mare. Nu am reușit să legăm mai mult de 2-3 pase și să ne construim atacul. În condițiile în care s-au jucat și etapele intermediare și a intervenit oboseala, era greu să se mai alerge la fel de mult. A fost o uzură și fizică și psihică ce ne-a afectat foarte tare jocul. Din păcate, dacă pînă acum mai speram, acum știm sigur că, în proprție de 99,9%, sîntem retrogradați...“.

„Rezultatul e nedrept“
• După un meci în care brașovenii au fost cei care au avut mai multe ocazii de gol, și chiar și o bară, antrenorul-jucător Daniel Isăilă a considerat că rezultatul e nedrept: „A fost un meci de luptă în care ambele echipe aveau mare nevoie de victorie. Din nefericire pentru noi, oaspeții au fost cei care au cîștigat. S-a văzut la noi lipsa prospețimii în joc. Nu caut scuze, însă probabil că și oboseala acumulată și-a spus cuvîntul. Și totuși, chiar și așa am avut ocazii și puteam să cîștigăm. Rezultatul mi se pare nedrept. Din dorința imensă de a marca, am neglijat nepermis defensiva. Asta ne-a costat victoria“.
Tatarciuc mai speră
• Vasile Tatarciuc, brașoveanul care a marcat un gol de senzație la Craiova, dar care nu a reușit, deși a încercat, același lucru și în partida de ieri, încă mai speră într-o minune care va salva echipa de la retrogradare. „Pare imposibil, dar atîta timp cît mai sînt cinci etape de jucat, eu mai sper. Nu se știe niciodată ce li se întîmplă celorlalte echipe...“, a spus fotbalistul.
Neculaie a plecat după gol
• Venit la cîteva minute de la începutul partidei, președintele de la FC Brașov, Ioan Neculaie, a urmărit partida parcă ceva mai calm decît de obicei. El nu s-a ridicat în picioare decît după bara lui Bodea, rămînînd așa pînă în minutul 87, atunci cînd, după gol, a părăsit tribuna oficială.

FC Brașov - FC Argeș 0-1 (0-0)

• A marcat: Tănasă (min. 87)
• FC Brașov: Pesic - Petroesc, Bodea, B.Nicolae - Miclăuș, Manole (’83 Maric - ’90 I.Popa), Tatarciuc, Sătmar (’53 Isăilă), Sărmășan - Surdu, Karamian. Antrenor: Ferenc Bajko.
• FC Argeș: Vintilă - Chiță, M.Radu, Șomcherechi, Baicu - Dobre, Dică (’53 A.Ionescu), Danciu, Sava (’70 Crivac) - Bilașco (’80 Costescu), Tănasă. Antrenor: Sorin Cîrțu.
• A arbitrat: Alexandru Tudor.

Maric a ajuns la spital
• Abia intrat de cîteva minute în locul lui Manole, sîrbul Darko Maric a avut ghinionul să se accidenteze și să ajungă la spital cu capul spart. El a fost transportat la spital cu salvarea și s-a întors după finalul partidei.

Divizia A,
      etapa a 25-a

• FC National - Sportul Studentesc 2-1 (1-1)
      Au marcat: Chiacu ’23, Sg. Radu ’85 / G. Bucur ’45
      • Gloria Bistrita - Dinamo Bucuresti 0-1 (0-0)
      A marcat: Grigorie ’78
      • CFR Cluj - Poli Iasi 1-1 (1-0)
      Au marcat: Anca ’38 / Pacurar ’76
      • FCM Bacau - Farul Constanta 1-0 (1-0)
      A marcat: Cursaru ’29
      • Poli Timisoara - Universitatea Craiova 2-0 (1-0)
      Au marcat: Coman ’41, Paleacu ’77
      • FC Brasov - FC Arges 0-1 (0-0)
      A marcat: Tanasa ’88
      • Otelul Galati - Steaua Bucuresti 1-0 (1-0)
      A marcat: Badescu ’27
      • Rapid Bucuresti - Apulum Alba Iulia 2-2 (1-1)

14. Apulum 25 5 8 12 24-47 23 p (-13)
      15. FC Brasov 25 5 6 14 24-36 21 p (-18)
      16. Craiova 25 4 7 14 22-36 19 p (-17)

Etapa viitoare, 13-15 mai
      • Vineri: Apulum Alba Iulia - Otelul Galati (ora 18.00, Telesport; 0-2), Universitatea Craiova - Gloria Bistrita (ora 20.00, National TV; 3-4). Simbata: FC Arges - Poli Timisoara (ora 17.00, National TV; 2-0), Sportul Studentesc - FCM Bacau (ora 17.00, TVR 2; 1-1), Poli Iasi - FC National (ora 18.00, Telesport; 0-6), Steaua Bucuresti - CFR Cluj (ora 20.30, Antena 1; 0-2); Farul Constanta - FC Brasov (ora 20.00, Telesport; 0-1), Dinamo Bucuresti - Rapid Bucuresti (ora 20.15, TVR 1; 1-2).